Мардин
Мардин (Mardin) е град в Турция с население от над 87 000 души. Град Мардин е част от световното наследство на ЮНЕСКО (UNESCO) заради уникалните си исторически и архитектурни паметници.
Смята се, че на мястото, където днес се намира град Мардин, се е намирало едно от първите населени места в горна Месопотамия. Археологически разкопки доказват, че в тази местност е имало селища на хора още преди четири хиляди години.
Град Мардин е бил известен още преди векове със своята могъща крепост. Името на града произлиза от древна дума, която означава в превод крепост. В град Мардин са се сменяли различни култури, което значително е повлияло върху архитектурата на града.
Каменните къщи на град Мардин са направени без облицовка и сякаш са кацнали един върху друг. Град Мардин се е запазил такъв, какъвто е бил преди повече от четири века. Мардин се е намирал точно на Пътя на коприната, което е допринесло за бързото му развитие.
Крепостта на Мардин е била издигната на върха на планината, която се простира върху част от града. Крепостта е била построена, за да защитава населението от вражески набези. Смята се, че крепостта е издигната през пети век преди новата ера. Тя е била известна като Орловото гнездо.
Крепостта е била атакувана през различните исторически периоди от различни племена и народи, като част от атаките са били успешни. В крепостта е имало дълбок кладенец, който осигурявал питейна вода в случай на дълга обсада. Крепостта е дълга осемстотин метра, а широчината й се променя – тя варира от над 30 до 150 метра.
През 330 година преди новата ера в крепостта пристига персийският владетел Бухари. Той останал да живее в крепостта дванадесет години. Това допринесло за бързото заселване с персийски жители на местността около крепостта. През седми век крепостта, която е била изоставена заради епидемия от различни заболявания, е била завзета от арабите.
През девети век тя е разрушена, а след това възстановена. През петнадесети век в крепостта е построена джамия, а след това и още една. През деветнадесети век крепостта е била изоставена.
По време на династията на Артюкидите са издигнати много от мюсюлманските постройки на територията на град Мардин. Една от най-красивите сгради в града, който представлява истински музей под открито небе, е Великата джамия на Мардин, издигната през дванадесети век, известна и като Ули Камии.
Освен нея туристите могат да видят джамията Селсел, джамията Касим Тугманер, джамията Некметин Гази и още няколко джамии. В град Мардин има над двадесет джамии, които са построени през различни периоди.
В Мардин могат да се видят и няколко църкви. Това са църквата на Дева Мария, църквата Мор Михаил, Червената църква, както и още няколко храма. Туристите не пропускат да видят и манастира Зафаран, който е бил основан през пети век. Въпреки че е един от най-старите манастири в целия свят, той продължава да функционира.