Байконур

Нина 2Нина 2
Новак
748
Байконур

Байконур (Baikonur) е град в Казахстан (Kazakhstan) с население над 50 000 души. Град Байконур е известен като жилищен център на космодрума Байконур. Заедно космодрумът и градът представляват единен комплекс с името Байконур. Русия е арендатор на комплекса до 2050 година, въпреки че градът териториално е част от република Казахстан.

По времето, за което Русия е арендатор на комплекса, градът е със статус на град с особен режим на безопасно функциониране на организации и предприятия, както и на живеене на хора. Срокът на арендата е започнал да тече от 1995 година. Градът е основан през 1955 година, за да живеят в него специалистите, които работят в космодрума Байконур.

На казахстански Байконур означава богата долина. Космодрумът Байконур, който е построен на това място, е първият космодрум в света. Той е построен на площ от над 6700 квадратни километра. В началото строителите на космодрума живеели на палатки, след това правели землянки, а преди да се появят тухлените жилищни сгради, те живеели в дървени жилища.

Арендата на комплекса Байконур излиза на Русия 115 милиона долара. Всяка година арендата на космодрума и града, на които Русия отпуска безвъзмездно годишна сума от над 1 милиард рубли, излиза по над 6 милиарда рубли годишно. От космодрума Байконур излитат най-много ракети в целия свят. През 2012 година от космодрума са излетели над 20 ракети. Космодрумът работи от 1957 година.

Град Байконур се разполага край река Сирдаря (Syr Darya). На места брегът на реката е много стръмен и над 15 метра висок. По реката не плават редовно плавателни съдове, изключение се прави само за някои малки съдове. Четиринадесет години след основаването на града той е бил преименуван на Ленинск.

Неофициалното име на града по време на шестдесетте години на миналия век е било Звездоград (Zvezdograd). По това време стартира строежът на много пет-етажни жилищни сгради. Тогава градът е бил с население от над 60 000 души.

В града се влиза със специален пропуск. През 1995 година градът е получил името Байконур, той е бил преименуван с указ на тогавашния руски президент Борис Елцин. През осемдесетте години на миналия век в града пристигат много специалисти от всички краища на бившия Съветски съюз. Тогава започва строежът на осем-етажни жилищни сгради. През деветдесетте години на миналия век в града е имало над 350 многоетажни жилищни сгради. По това време в града има най-много жители – над 140 000 човека.

След разпадането на бившия Съветски съюз намалява изстрелването на ракети и много от семействата на специалистите заминават обратно за родните си места. Голяма част от жилищата са изоставени, стига се до проблеми в инфраструктурата на града. С договора за аренда от страна на Русия отново настъпва разцвет на града. Увеличава се броят на изстрелванията в космоса.

В град Байконур има над 12 училища, спортни комплекси и плажове. В Байконур действа Градски дворец на културата, а любимо място за разходки на жителите е пешеходната зона, която се нарича Арбат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.7
52
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати