Дворецът в Кромериж
Сред многовековните градове и градчета на Чехия особен интерес представлява Кромериж (Kromeriz), в който се намира величественият епископски дворец. Целият средновековен център на това градче заслужава внимание, тъй като е истински шедьовър на архитектурната мисъл.
Има изцяло завършен облик, характеризиращ се с множество средновековни сгради, на които изпъква величието на готическия дворец. Никак не е учудващ факта, че през 1997 г. средновековният център на града, който е под закрилата на държавата, е обявен за най-красивият исторически град в Чехия.
Кромериж е разположен на брега на река Морава в регион Злински в Източна Моравия. Този сравнително малък град е населяван от около 30 000 души и всяка година привлича все повече и повече посетители както от страната, така и от чужбина.
Градът има вековна история, като за първи път в писмен вид името му се споменава през 1110 г. по времето на Великоморавия. Намирал се е на кръстопътя на търговските пътища, което предопределя бъдещето му на богат и проспериращ град. Имал е бурно минало, което личи от всяка постройка в Стария му град.
През периода 1467-1471 г. се превръща в център на военните действия между армиите на чешкия крал Джордж и унгарския крал Матиас Корвин. Особен разцвет постига през 16 и началото на 17 в., когато се оформя като един от най-значимите политически и културни центрове на Моравия. По време на 30-годишната война е завладян и напълно унищожен от шведите, през 1742 г. е окупиран от пруската армия, а през 1752 г. е опожарен.
По време на Наполеоновите войни е превзет от французите, а по време на Втората световна война от германците. Въпреки всички премеждия, през които преминава, Кромериж успява бързо да се съвземе и целият старинен център на града се реставрира, запазвайки почти напълно предишния си средновековен вид.
Основната атракция в Кромериж безспорно е величественият дворец, съхранил духа на времето си. Той датира от 13 в., когато започва бурното развитие на града. През 15 в. е разширен и оформен в стил готика и се превръща в резиденция на епископите на Оломуц.
По времето на шведската окупация и унищожаването на града, замъкът също е сринат почти до основи. Ремонтни дейности започват едва през 1643 г., когато в града са поканени едни от най-добрите италиански архитекти. Изграждането му отнема 12 година. Тогава е направена величествената кула, която със своите 84 метра и днес може да бъде видяна от почти всички части на града.
Дворецът е отворен за посетители и срещу символична сума можете да се разходите из десетте зали, в които са изложени картините на едни от най-известните европейски художници от 15-18 в. Цялата колекция е оценявана като втората по-богатство и значимост след тази, която се намира в Художествената галерия в Прага. Особен интерес представляват платната на веронезе, Тициан и Ван Дайк.
Богата е и библиотеката на епископския дворец. В нея се съхраняват около 100 000 тома с ръкописи. По стените й са изложени великолепни картини, които приковават погледите на всички посетители.
В двореца често е отсядал цар Александър Освободител, чиято стая също може да бъде посетена. В нея интерес предизвикват старинните мебели, декорирани с изящна дърворезба.
Дворецът е важен не само заради архитектурата си, но и в исторически аспект. Той е бил значим духовен център и в него са се случили много важни исторически моменти, какъвто е и приемането на първата конституция на Австро-Унгария. През 1998 г. целият дворцов комплекс, заедно с трите езера, е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.