Стелите в Тия
Все по-често туристите насочват погледа си към страните в Африка. Особено внимание тук трябва да се отдели на Етиопия, която въпреки че няма добре развит туризъм има какво да предложи на своите посетители. Тя предлага безброй археологически обекти, предназначени за приключенски настроените гости на тази страна.
Мнозина учени считат, че тя е най-богатата държава на археологически разкопки и артефакти в цяла Субсахарска Африка. Само шепа от историческите й богатства са били посещавани от туристи, което прави тази страна изключително добре запазена туристическа атракция.
По земите на Етиопия са разпръснати необикновени каменни съоръжения, състоящи се от огромни камъни, подредени в правилни кръгове или образуващи странни врати, коридори, кули и др. Те са наречени с общото име мегалити и отдавна възбуждат любопитството и научните интереси на хората.
Сред основните забележителности на Етиопия са древните вкаменелости, намерени в град Тия (Tiya Stele Field). Той се намира в южните части на страната, на около 100 км. от столицата Адис Абеба.
На равнинен терен ще можете да видите 36 изправени камъни, почти всичките от които са украсени с тайнствени символи. Те бележат голям праисторически комплекс, който заради свята значимост и запазен вид през 1980 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Мегалитите на Тия се наричат стели. По своята същност стелата е плоча, върху която често са изписвани имена или съобщения за значителни събития или закони. Обикновено се поставят на паметници или гробове.
Традицията в Етиопия със стели да се украсяват гробовете е отдавна практикувана и в някои части на страната тя остава съхранена и до днес. Със своята височина от 5 м. надгробните камъни в Тия, приличащи на индиански тотеми, ще оставят незабравими спомени у всеки, който ги види.
Подробно проучване на стелите в Тия е направено за първи път през април 1935 г. от немска етнографска експедиция. Става ясно че те показват местата на масови гробове, в които са погребани мъже и жени на възраст между 18 и 30 години. Местните жители ги свързват с управляващият през 15 в. мюсюлмански вожд Ахмед Грагн, но самите камъни са на много повече години и правят това твърдение почти невероятно.
Според някои изследователи е напълно възможно стелите в Тия да са на приблизителна възраст като тези в Аксум. Те са направени около 200-400 г., но дали на такава възраст са и стелите от Тия все още не е ясно.
Можете да посетите стелите на Тия по всяко време на годината, но препоръчителни за пътуване са месеците от октомври до май. Най-добре е да си отделите един месец, за да можете да разгледате и другите съкровища на тази северноафриканска държава.
Имайте предвид, че туризмът е много слабо развит и на много места липсва дори елементарна туристическа инфраструктура. Придвижването от град до град също представлява проблем, защото само малка част от пътищата са асфалтирани. Въпреки всичко можете да сте сигурни, че посещението на Етиопия и на стелите в Тия със сигурност си заслужава.