Кхами

Кхами

В Зимбабве се намира един археологически комплекс, който е известен на малко хора, но в същото време заради значимостта си е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Това е Кхами (Khami), която някога е била столица на африканската държава Бутуа.

Този обширен комплекс заема около 35 хектара, на които са се разпрострели останките от домовете на живелите някога тук племена. По протежение на бреговете на река Ками ще видите много оцелели обекти, които заслужават Вашия интерес.

Около 15 в. Кхами е била столица в сърцето на Кралство Бутуа, известно и като Бутва. То било управлявано от династията Торва, която е предшественик на племето шона. За първи път е споменато през 1450 г. и продължава да играе важна роля в продължение на близо 200 години.

Развива се благодарение на търговията със злато с араби и португалци. Управниците на Бутуа ръководели земите си от Кхами, контролирали богатите пасища и продавали злато, мед и сол. Днес от богатата столица на кралството са се запазили само отделни руини, които се намират в днешните югозападни части на Зимбабве.

През 1644 г. избухва семейна вражда заради претенции за трона на Бутуа. Столицата Кхами е нападната и изгорена и постепенно се превръща в провинциално затънтено място.

Това, която различава Кхами от руините на Велик Зимбабве са терасираните фасадни стени на постройките. Макар и да не е останало много от тях, лесно можете да си представите колко величествени са били някога домовете на кралете, управлявали Бутуа. Терасите са щедро декорирани, показвайки кои са били домовете на някогашния елит. Самите жилища са били изградени от глина, камъни и слама.

Руините се състоят от няколко компонента и е необходимо да се разходите пеша ако искате да разгледате всичко. Имайте предвид, че някога тук са живеели около 7000 души, поради което останките от къщите им са пръснати на различни места. Табелки почти няма и е добре да си наемете екскурзовод, който на английски ще може да ви разясни предназначението на всяка една сграда. Ако искате да си спестите разходите можете да си закупите кратък наръчник от рецепцията, която се намира в началото на обекта.

Всяка постройка е имала различни функции. Имало е домове на обикновени граждани, на крале и на техните слуги. Из града са били пръснати няколко ателиета, в които са работели занаятчиите. Имало е специални обредни зали, в които са намерени ценни предмети от порцелан и слонова кост. За съжаление след напускането на жителите на Кхами повечето сгради остават под земята и само археолозите имат достъп до тях.

Съвсем наскоро в център на обекта отвори врати и малък музей, в който ще можете да научите полезна информация за миналото на каменните платформи и тяхното предназначение. Входна такса за него има, но Кхами можете да разгледате безплатно, освен ако не искате да си наемете екскурзовод.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати