Чингети

Чингети

На територията на Мавритания има четири обекта, които заради своята уникална архитектура са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Тази африканска държава е известна със своите старинни градове, които постепенно се покриват от пустинния пясък.

Тук в продължение на векове в градовете и оазисите, разположени на пътя на керваните, е процъфтявала уникалната култура на берберите. Сред най-красивите берберски селища се откроява Чингети (Chinguetti), познато и като Шингети.

Чингети се намира на около 90 км. от Атар в северната част на страната, в Адрарския масив. Известен е като религиозен и образователен център, който достига своя апогей през 17 и 18 в. Тук поклонниците, отиващи в Мека, са спирали да си отпочинат и да отправят молитвите си в голямата джамия в града.

Чингети е основан през 13 в., тъй като се оказва на пътя, по който минават няколко търговски пътища през Сахара. Първоначално се оформя малко селище, което постепенно се превръща в голям град, който става седмия свещен град на исляма. И днес в облика му доминират старите джамии и традиционнната арабска архитектура с три или четири украсителни ниши.

Град Чингети

Уникалната архитектура на града се характеризира с кирпичени къщи, над които са кацнали плоски покриви, направени от палмови дървета. Голяма част от по-старите къщи са с ръчно дялани врати, които са изрязани от огромни вековни акации, които постепенно са изчезнали. По-голяма част от постройките имат дворове, за да могат хората да се предпазят от тълпите, минаващи по улиците до централната джамия.

Тя е най-известната сграда тук и се е превърнала в символ на града. Датира от тринадесети или четиринадесети век, а минарето й е второто най-старо минаре на джамия, което непрекъснато е било използвано.

Джамията разполага с молитвена стая с четири крила. Основният й белег е квадратното минаре, което е изчистено от украса, съгласно схващанията на берберите. През 1970 г. цялата постройка е подложена на мащабна реставрация, но и днес е застрашена от пустинните пясъци, както и целият град.

Чингети става популярен образователен център. Тук са живеели много арабски учени, които бързо станали известни със своите знания и са канени често чак в Ориента да споделят мислите си и познанията си.

Не е изненадващо, че старият град на Чингети се намират пет библиотеки, в които се съхраняват ценни ръкописи на известни арабски учени от средновековието и текстове на Корана. Тези стотици безценни ръкописи, добре запазени според традиционните методи, са ревниво защитавани от поколения библиотекари.

Въпреки че градът е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство и за опазването му са вложени много средства и усилия, задачата засега се оказва почти непосилна. Причина за това са вечно прииждащите с вятъра пустинни пясъци, които постепенно поглъщат града, като голяма част от старинните постройки са завинаги изгубени.

Можете да посетите Чингети по всяко време на годината, но най-подходящи са месеците от ноември до март. Имайте предвид, че тази пустинна държава има много слаборазвита транспортна инфраструктура и придвижването се извършва с високопроходими коли, които можете да си наемете, но са винаги с шофьор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4.6
53
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати