Уадан

Уадан, Сахара

В Сахара, най-голямата пустиня в света, са се създали няколко градове-оазиси. На територията на Мавритания те са доста. Животът в тях не е лесен, тъй като жителите им трябва непрекъснато да се борят с пустинните пясъци, които постепенно завладяват домовете им. Сред тези градове-оазиси има такива, които се отличават със своята архитектура и древна история.

Такъв е и Уадан (Uadan), чиито руини свидетелстват за предишното му благосъстояние на най-важен западносахарски търговски център през Средновековието.

Уадан се намира насред пустинята, на изток от Атар и на около 100 км от другия известен оазисен град, Чингети. Той има около 900-годишна история, когато на това място започват да спират керваните, за да си отпочинат. Постепенно се оформя голям град, зад чиито стени се издига крепостта, която заема огромна площ и която е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Няма точни данни откога точно датира градът, но се знае, че джамията, около която той започва да се оформя, е от 1141 г. Местните жители и днес вярват на легенда, според която преди години трима странника закопали своите послания на различни места и след година кoгато се върнали на същото място, открили само едно послание. Решили на мястото, на което го намерили, да построят град, от който постепенно се оформил днешен Уадан.

Уадан

Уадан е признат за образец на мавританската архитектура. Изникнал като център на керванната търговия, той достига разцвета си през 15 в. Става известен извън пределите на страната си благодарение на многобройните моряци и пътешественици, които бързо чуват за този неповторим град и идват да го видят с очите си.

Особено впечатляващ е историческият център на града. Централно място заема джамията, около която са се оформили няколко квартала, в които са разпределени земите на различните племена и родове. Целият град е ограден от крепостна стена, която на места е доста добре запазена. При направени археологически разкопки става ясно, че някога тук е имало четири укрепени входа към вътрешността на селището.

Освен с крепостната си стена и джамията Уадан е известен и заради начина, по който са били украсявани къщите от векове. Интериора им е бял с червени орнаменти, а фасадата им червена в бели орнаменти.

Особен интерес сред туристите предизвиква геоложкото образувание, известно като Ришат, което се намира в близост до Уадан. То представлява огромен кръг, достигащ 50 км в диаметър. Интересното е, че е открит не от археолози, а от астронавтите Джеймс Макдивит и Едуард Уайт, които през 1965 г. се натъкнали на тази неземна гледка, съзирайки я от космическия кораб Джемини 4.

Оттогава насам много велики умове са размишлявали над това какво всъщност е това явление и как се е образувало, но досега няма прието становище. Според някои Ришат е древен кратер, който се е образувал от метеорит, докато според други това уникално място насред пустинята се е образувало в продължение на хиляди години, след като е било подложено на различни химични и физични реакции.

Според Теодор Моно, френски изследовател, кръговете са резултат от неизригнал вулкан, докато други учени твърдят, че тази структура може да се е получила в резултат на вече изригнал вулкан. Независимо какво е довело до оформянето на Ришат той се е превърнал в основна атракция в района и се радва на голям интерес от страна на туристите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4.5
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати