Пантанал
В сърцето на Южна Америка се намира едно от най-големите убежища на дивата природа, известно като Пантанал (Pantanal). В превод името му означава "заблатена местност", защото по своята същност то е съставено от необятни блатисти райони, които са дом на милиони птици, животни и растения. Заради своето богатство на флора и фауна този необятен район е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Пантанал е разположен на части от Бразилия, Боливия и Парагвай и се състои от хиляди езера, реки и притоци на Рио Парагвай. След обилните валежи, които падат през февруари, река Парагвай започва да наводнява цялата равнина, която е малко по-голяма от Великобритания. Огромната по площ територия се превръща в море, над чиито води се виждат стотици островчета, осеяни с палми и различна зеленина.
Пантанал е обитаван от милиони птици и е рай за орнитолозите. Навсякъде се чуват крясъците и песните им. Районът е идеално място за размножаването им през сухия сезон от май до октомври. Тогава дъждовете спират и водата започва да се оттича, оформяйки огромни зелени тревни площи. Тогава се появяват и животните. Разнообразието им е огромно. Можете да срещнете бразилски каймани, видри, ягуари и мъхнати капибари.
Може би най-странната и забележителна птица тук е ябиру. Това е вид щъркел, който има черна и гола глава. На ръст доближава човешкото рамо и има размах на крилете до 3 м.
В Пантанал убежище са намерили белите чапли, мускусните патици, кормораните, различни видове папагали, тропически водни птици и бекасите. Интересен обитател е яркоцветната рогата жаба, която се казва така заради образуванията над очите й които напомнят рога.
Тя е позната като доста агресивна и може да изяде всяко малко животно. Изхранва се с мишки, охлюви и по-дребни жаби. Има мощни челюсти и голяма глава.
Други опасни представители на животинския свят са кайманите и анакондите, които често достигат дължина от 6 м. Те се крият в блатистите плитчини и като кайманите дебнат да се появи следващата им жертва.
Ландшафта тук е изключително разнообразен. Наред с мочурливите местности и блатата ще видите и тропически гори и савани. Като цяло районът е доста трудно достъпен, което може би е най-голямото преимущество на дивата природа. Туризмът е разрешен, както и риболова на определени риби. Ловът е забранен и се предвижда сериозна глоба ако решите да се отдадете на това занимание.
Погледнато назад в историята на Пантанал няма как да не се спомене името на американския президент Теодор Рузвелт, който през периода 1913- 1914 г. няколко пъти посещава района. Силно очарован от местността, той подема инициатива Пантанал да бъде обявен за защитена зона, тъй като предлага "изключителни възможности за изучаване на естествената история на птиците".
Можете да посетите Пантанал по всяко време на годината, но имайте предвид, че тук е винаги горещо с температури от 27 до 33 градуса по Целзий. През периода между декември и март термометрите отчитат доста по-високи стойности. поради характера на местността е задължително да си вземете и препарат против комари.