Тир
На територията на град Сур, Ливан, някога се е намира изключително богат и могъщ град, основан от финикийците. Датира от 3 в. пр. н. е. и за неговата древна история свидетелстват множество запазили се постройки.
Градът, който се е казвал Тир (Tyre), е бил известен като Майката на финикийските хора и за неговата съдба е споменато още чрез пророчество в Библията. Заради неговата значимост и историческите събития, случили се тук, той е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Още по времето на финикийците Тир е бил известен със своите чаши и тъкани. Тук е първият град, в който започва използването на ковани монети. Постепенно Тир се превръща в един от най-богатите и преуспяващи градове на своето време. В Библията се споменава, че жителите на града постепенно започват да се възгордяват от своите постижения и се прави предсказание, че ще бъдат наказани, като и се случва.
През 6 век преди новата ера Тир е бил разрушен от войските на Навуходоносор, но тяхната цел е била не толкова да разрушат града, колкото да заграбят неговите богатства. Голяма част от местното население успява да се спаси и се премества на острова, който се намира срещу Тир.
Там се създава град, който също носи името Тир. През 9 в. пр. н. е. по заповед на цар Хирам островът се свързва със сушата с провлак, с което се създава изкуствен нос. По-късно Тир става апетитна хапка за Александър Македонски, който в крайна сметка постига целите си. Важното е да се отбележи, че жителите на града са едни от малкото, които не се предават без бой. Предпочитат кървавите сражения в името на града си.
Когато корабите на Александър Велики приближават Тир веднага пускат котви. Жителите на града обаче тайно достигат до тях и срязват въжетата на котвите им. Александър Велики разпорежда те да бъдат заменени с вериги и започва обсада, продължила осем месеца. След като Тир пада, Александър Македонски взима властта в свои ръце и нарежда населението да бъде избито. Малката част жители, които успяват да оцелеят, са продадени в робство.
По времето на Александър Велики е била изградена стена, която да свързва острова със сушата. Според легенди той лично е изсипал първите две кофи с пясък в основата на стената. За да се гарантира здравината й са докарани кедрови дънери от планините на Ливан и голяма част от жителите на града са били принудени да разрушат домовете си и да използват така полученият строителен материал за изграждането й. Това, което е било останало от стария град Тир също е използвано за направата й.
Пак по времето на Александър Македонски започва масовото обезлесяване на райони. Цели гори са изсечени. Новият владетел на Тир е използвал кедровите стебла както за изграждането на стената на язовира, така и за производството на кораби.
От Тир започва серия от морски експедиции е Средиземно море, включително в Испания извън Гибралтар. През 18 в. градът се превръща в един от най-важните доставчици на строителни материали на Средиземно море. В различните векове е бил доминиран от различни страни и владетели и е преживял много исторически събития, на които са посветени различни паметници, храмове и руини, които всяка година привличат към него туристи от всички краища на света.
Днес градът е известен като Сур. Стената, изградена от Александър Македонски отдавна се е разрушила от плаващите пясъци. От старият град Сур не е Тир не е останало нищо, но в Сур има доста забележителности, които ще Ви заинтригуват.