Мемориален комплекс на мира Хирошима (Купол Генбаку)
Япония е известна освен със своите самураи, шогуни, гейши, будистки и шентуистки храмове и със своите завоевателни войни и паднали над нея атомни бомби. Името на Хирошима и Нагазаки, които допреди избухването на Втората световна война малцина са чували, обикаля от уста на уста по целия свят, след като над тях са хвърлени американските атомни бомби.
За да напомня за сполетялото я нещастие и в памет на загиналите нарочно е останал да стои Куполът Генбаку в Хирошима, който е една от малкото оцелели сгради. Заради общонационалното значение на събитието той е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство под името Мемориален комплекс на мира Хирошима (Купол Генбаку)- Hiroshima Peace Memorial (Genbaku Dome).
Историята на Купола Генбаку е свързан с миналото на Япония. След като крайните японски националисти нападат Китай и основават зависимата от Япония държава Манчжоуго, се започва война, която остава известна в историята с нечуваната си жестокост, най-вече от страна на Япония.
През 1940 г. се сключва Тристранния пакт в Германия и Италия, а през 1941 г. и пакта за ненападение на СССР. Тогава Япония се осмелява да обяви война на такава световна сила като Щатите и напада американската военна база "Пърл Харбър".
По този начин тя се включва във войната, предопределяйки донякъде участта си. Следва хвърлянето на американските атомни бомби над Хирошима и Нагазаки, които предизвикват пълно разрушение и смърт. За тях днес напомня паметникът на Хирошима, Куполът Гембаку.
До началото на Втората световна война сградата, която сега е известна като Генбаку, е използвана за изложбен център на търговската камара на Хирошима, а по време на войната в нея е била настанена част от администрацията. Построена е през 1915 г. от чешкия архитект Ян Летселем и се превръща в една от малкото сгради, които се различават от традиционния японски архитектурен стил.
Отличава я обаче не само стилът ѝ, а факта, че успява донякъде да оцелее въпреки че се намира само на около 160 м. от епицентъра на падналата бомба. По време на взрива тя частично се срива и всички хора, които са били в нея, са умрели на място.
След приключването на войната куполът е укрепен с цел предотвратяване на по-нататъшното му увреждане и става най-известният експонат, свързан с атомна експлозия. През 1996 г. обектът е включен в списъка на ЮНЕСКО въпреки протестите на САЩ и Китай.
Когато се говори за оцелелите от атомната бомба постройки няма как да не се спомене и сградата на централната банка на Япония, известна като Rijo - Dori. В момента на взрива всички, които са се намирали в нея са починали, докато самата постройка остава почти непокътната. Само два дни след нещастието тя отново отваря врати за обществеността.
В близост до купола Генбаку, от другата страна на река Ото е Мемориалният парк, в който има няколко паметника, посветени на жертвите от атомната бомба и представлява музей на открито. Той, заедно с Купола Генбаку са не само символи на най-разрушителната сила, създавана от човечеството. Те са израз на надежда за световния мир и за пълното отстраняване на всички ядрени оръжия.