Виенската филхармония
Виена е считана от мнозина за една от най-красивите европейски столици, които и днес показват своя имперски блясък. Това е град на музиканти и композитори и музиката винаги е играла важна роля в културния живот на столицата.
Виена изпъква със своите опери, оперети, музикални тържества, великолепни балове и най-вече със своята филхармония, която е една от най-известните по света. В тази европейска столица са живели едни от най-изтъкнатите творци, които дори не биха могли да се изброят на пръсти.
Това са Кристоф Валибалд Глук (1714-1787), ЙОзеф Хайдн (1732-1809), Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791), Франц Шуберт (1797-1828), Лудвиг ван Бетховен (1770- 1827), Йохан Щраус (1804- 1849) и синовете му Йозеф, Едуард и Йохан, Антон Брукнер (1824- 1896), Густав Малер (1860-1911), Йоханес Брамс (1833-1897), Арнолд Шонберг (1874- 1951) и много други. Никак не е изненадващ, факта че Виенската филхармония (The Vienna Philharmonic) е една от най-добрата в света.
Не е лесно да попаднеш във Виенската филхармония. Всеки желаещ да постъпи на работа там трябва да е свирил минимум три години в операта и балета и едва тогава, след молба към Съвета на Виенската филхармония, има някакви шансове тя да бъде одобрена.
Друга чудатост на Виенската филхармония е, че в нея няма главни диригенти, а така наречените "абонаментни". Музикантите, назначени на тази позиция, са избирани от членовете на филхармонията и дирижират всички концерти, които са включени в общ абонамент в "Мюзикферайн".
Историята на Виенската филхармония започва през 1842 г., когато Ото Николай създава Филхармоничната академия. След като през 1847 г. се оттегля, тя започва да запада и е възобновена отново през 1860 г., когато диригент става Карл Екерт. До днес за диригенти са избирани много известни имена като Ханс Рихтер, Клеменс Краус, Бруно Валтер, Артуро Тоскани, Рихард Щраус, Карл Бьом, Вацлав Нойман и много други.
Въпреки великолепната музика, изпълнявана от Виенската филхармония, няма как да не се спомене факта, че съставът ѝ често е критикуван за сексизъм и расизъм. За мнозина наистина изглежда странно, че по време на нацизма над половината от членовете на филхармонията са били нацисти.
Странно е и че през годините жените-изпълнителки са малко, а е имало моменти, в които изобщо не са присъствали. Странно е и това, че освен бели мъже във Виенската филхармония други не са избирани. Странни са и някои изказвания на членовете на оркестъра.
Пример за това е следното изказване на член от оркестъра, направено през 2003 г.: "Три жени са вече твърде много. И когато накрая имаме до 20%, оркестърът ще бъде напълно разрушен. Ние направихме голяма грешка и сега горко ще съжаляваме."
В настоящето във Виенската филхармония нещата започват да се променят, като за известен период тя дори е била дирижирана от жена. За съжаление не всеки може да си позволи да се наслади на живо на една от най-добрите филхармонии по света, защото билетите не са достъпни за всеки.
Такъв е примера за ежегодния Новогодишен концерт, който се излъчва по над 70 телевизии по цял свят. Билетите за него варират от 30 до 940 евро и се теглят на томбола. Дори и да сте се записали половин година преди това, пак няма гаранция, че ще успеете.
Ако имате път към Виена и ви трябва трансфер, свържете се непременно с Трансфери Виена.