Старата катедрала на Леон
Доскоро не толкова популярна като туристическа дестинация, днес Никарагуа се радва на оживен интерес от страна на посетители от цял свят. Туризмът се е превърнал във втората по големина индустрия в страната, бележейки ръст от 70 % през последните седем години. Посетителите на тази държава са привлечени от красивите ѝ плажове, девствената ѝ природа, живописните маршрути и най-вече от величествените ѝ градове.
Тук няма как да не се спомене град Леон, който всъщност е единственият обект на Никарагуа, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Главна причина за това е неговата стара катедрала, която се счита за най-голямата в Централна Америка.
Леон е вторият по големина град в Никарагуа и в продължение на около 200 години е бил столица на държавата. Разположен на около 100 км. северно от Манагуа, той е един от най-старите градове в Централна Америка. Основан е през 1524 г. от испанския капитан Фрамсиско Ернандес де Кордоба, но заради вулканично изригване през 1610 г. е преместен по встрани от мястото, на което някога се е намирал.
Той е център на архитектурното колониално изкуство и предлага на своите посетители множество запазени църкви и катедрали от различни епохи. Безспорно сред тях изпъква катедралата Басилика де ла Асунсион, известна и като Старата катедрала на Лион (León Cathedral). Тя датира от 18 в. и в нея се намира огромната картина на Антонио Сарриа "Свалянето от кръста", която се счита за истински шедьовър на изобразителното изкуство.
Старата катедрала на Леон се намира в центъра на града и привлича погледите на минувачите със своя изискан кремав цвят и невероятните си размери. Строежът ѝ започва преди около 2 века и продължава над 100 години. Изградена е в смесица от европейски неокласицизъм и централноамерикански барок.
Когато започва строежът на катедралата богаташите в града си купуват гробници под нея. Парите им са използвани както за строежа ѝ, така и за по-нататъшната ѝ поддръжка. Наред с гробниците, камерите са използвани и като съкровищници, в които се съхранявали даренията. Тук е погребан и националния поет на Никарагуа, Рубен Дарио.
Под катедралата има лабиринт от помещения, както и тайни тунели, водещи до други църкви, намиращи се в близост. Причината е, че тя е строена в смутни времена и при опасност хората биха могли да се спасят в съседните храмове чрез подземните тунели. По този начин могат да изнесат и съкровищата в случай на атака от пирати. Изградени са и седем допълнителни камери, които да поддържат катедралата ако настъпи земетресение. Днес са отворени само три от тях и можете да ги разгледате с предварително нает гид, който да Ви разкаже тяхната история.
Интересна е легендата, свързана с катедралата. Според местните жители, когато е започнало изграждането ѝ, в града е нямало цимент. Строителите ѝ решили да използват жълтък от яйца на костенурки. Не е ясно дали това е достоверно, но е факт, че сградата е оцеляла въпреки честите земетресения в Никарагуа.