Мраморен релеф на Бог Митра е изложен в Музея за история на София
Уникален мраморен релеф на бог Митра е изложен в Музея за история на София. Релефът е открит съвсем случайно в района на софийското село Герман.
Откритието на мраморния релеф има важно научно значение, защото се смята за голяма рядкост. Изложеният в музея релеф е бил преизползван, което силно е затруднило датирането му. Според родните археолози и историци находката е от началото на III век от н.е.
Реликвата представлява изображение, в центъра на което се намира бог Митра, поставен в медальон с кръгла форма. С левия си крак богът е притиснал бик, на който се готви да пререже гърлото и да го принесе в жертва. От двете страни на Митра има две голи мъжки фигури – факлоносци.
Според учените релефът е уникален заради факта, че фигурите на бога и на факлоносците са изобразени напълно голи, а не облечени с къси дрехи, каквато е била разпространената практика. Под централните фигури на бога и мъжете могат да се видя скорпион, змия, три жертвеника и куче, опитващо се да захапе бика.
Под медальона със сцената с бог Митра в мрамора е изсечена женска и мъжка фигура, за които се смята, че са персонификации на речни божества.
Култът към бог Митра възниква в Рим или Остия през II век пр. н.е. и бързо се разпространява на територията на Римската империя.
Богът е почитан от Британия до Черно море, от Рейн до Нил. Древните римляни считали Митра за закрилник на армията и на договорите, което обуславя широкото му разпространение сред римските легионери и дребната аристокрация.