Алпинисти минираха пътя за Еверест с екскременти
Най-високият връх на планетата отдавна вече не е толкова недостижим, колкото по времето на Едмунд Хилари и Тензинг Норгей. Все повече алпинисти успяват да стъпят на покрива на света, но това заплашва да се превърне в екологична катастрофа.
Активният сезон за алпинизъм на Еверест продължава около два месеца и през това време над 700 алпинисти и гидове лагеруват непрекъснато по склоновете на хималайския гигант. Всички те произвеждат куп боклуци и, не на последно място, изпражнения и урина, което заплашва да се превърне в сериозен проблем.
Според директора на Непалската планинска асоциация правителството трябва в най-скоро време да наеме алпинисти, които да почистят планината и буквално изринат събраните до този момент боклуци и други остатъци от човешка дейност.
Прозорецът за катерене на Еверест се отваря в края на тази седмица и ще продължи да края на май. Преди обаче да атакуват върха, алпинистите трябва да изкарат няколко седмици в аклиматизация в различни базови лагери, където има палатки, но не и тоалетни.
Вместо тоалетни се копаят дупки в снега, които се ползват с тази цел. Проблем се оказва студеното време, което не позволява на изпражненията да се разтворят и попият в почвата. В резултат на това пътя към най-високият връх в света буквално е миниран екскременти.
От 2008 година насам правителството на Непал задължава туристите да носят със себе си поне по 8 кг боклук на слизане от планината. Още преди експедицията те са задължени да внесат 4000 долара депозит, който се задържа, ако не почистят след себе си.