Аютая

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Аютая

Аютая (Ayutthaya) е известен най-вече като старата столица на Тайланд. Като такава тук са успели да се запазят голям брой старинни храмове, които макар че днес с аполуразрушени, са голямо национално богатство и интересна туристическа забележителност. Самият град е разположен в централните равнини на Банкок.

Цели 33 крале са имали в миналото този град за централен в своите империи. Аютая запазва статута си на столица на Сиам в продълженеи на около 400 години – от 1350 до средата на 18 в. В онези времена това главно населено място е било голям търговски център, като тук са идвали освен търговци от близкия и далечния изток, но и от цяла Европа.

През 1767 г. Аютая е сринат до основи в резултат на бирманското нашествие и оттогава насам за столица е обявен Банкок. С този погром идва и голямото плячкосване на свещени фигури, статуи и фундаментални за будизма предмети. В наши дни Аютая се простира на изкуствено създаден остров, като е изграден канал, свързващ трите реки, които се вливат една в друга около него.

След тези условни водни граници, в същината на старинния град Аютая, който днес не отстъпва и по нищо на модерните мегаполиси, са разпръснати десетки храмове, датиращи от различни епохи. Най-големият се казва Ват Пра Си Санпет и е издигнат през 14 в. Някога е служил и за дворец, а около него са построени и три големи ступи. Непосредствено до него се намира друг важна религиозна постройка – Ват Монкхон Бопит, в която се пази една от най-големите статуи на Буда в цял Тайланд.

Като цяло фигури на Буда, облечени в жълти дрехи, могат да се видят навсякъде и в почти всички храмове. В Ват Пра Меру се пази статуя, която е на близо 1300 г. и идва от Шри Ланка.

Аютая

Най-удобният начин да се разгледат всички интересни исторически забележителности в Аютая е като си наемете велосипед, въпреки че най-свещените места са по-лесно проходими пеша. Туристите в Аютая трябва да знаят, че снимките със статуя на Буда, които са извън рамките на сериозното отношение, не се толерират от местните.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

3.7
52
40
34
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати