Губио
Първото впечатление, което ще добиете, когато зърнете Губио, е уникалния контраст на сивите сгради и заобикалящата ги зеленина. Този исторически средновековен град има живописно разположение, като е изграден на хълм, с цел да защити от недоброжелатели богатствата на града. Данни за населяването на тази местност съществуват още от бронзовата епоха. През 2 в. пр. н. е той вече е част от Римската империя.
Губио е разположен в централната част на Италия, в най-североизточната част на италианската провинция Перуджа (Perugia) в област Умбрия (Umbria). Той заема неголям склон на малък хълм, който е част от Апенините (Apennines). За да пристигнете в града може да вземете влак или автобус, който ще ви отведе до Фосато ди Вико.
В Губио римляните построяват вторият по големина театър, който се намира отвъд градските стени. Днес в историческият град са запазени уникални паметници на средновековието. Особено впечатляваща е катедралата, която датира от 12 в. Тя е евангелистки храм и е забележителна с шарените си розетъчни прозорци.
Внушителната постройка на Палацо Дукале в Губио е шедьовър на Късното средновековие, като е построена през 1470 г. Тази постройка е издигната с цел да демонстрира височайшето положение на владетелят на Губио – Федерико ll ди Монтефелтро. Този владетел притежава и дворецв Урбино, а вътрешните дворове на двете сгради са направени по еднакъв образец.
Други от архитектурните и исторически шедьоври на Губио са Римският мавзолей, църквата „Сан Франческо”, която датира от 13 в., базиликата „Сан Убалдо” с нейните уникални и красиви фрески. Не пропускайте да разгледате и двореца и кулата Габриели, както и храмът „Санта Мария Нова”. Градчето се отличава с многото си наклонени и тесни улички, които водят към централния площад, който поразително приличаше на централния площад в намиращият се на около 100 км Сан Марино.
Всяка година от 1991 г. на хълма Инджино край Губио се издига най-голямата елха на света. Изкуствената елха е висока 800 метра, широка е 400. Тя представлява верига от 500 мощни неонови лампи, наредени във формата на коледно дръвче върху елховия лес на 900-метровата планина Инджино.
През май месец в Губио се провежда Корсаи деи Чери, по време на който тук може да се види уникално състезание. Три отбора, облечени в различни туники с шалвари се надпреварват по носенето на статуята на определен светец от Палацо деи Консоли до базиликата „Сант Убалдо”