Замъкът Амбрас в Инсбрук (Ambras)
Невероятната постройка на замъка Амбрас (Ambras Castle) е неизменно свързана с историята на австрийското градче Инсбрук (Innsbruck), което се намира в сърцето на Алпите. В този малък град архитектурата напомня за вълнуващото минало, което днес е преплетено с модерни фасади на сгради. Инсбрук е столица на областта Тирол, която е известна с красотата си. Самият Йохан Волфганг фон Гьоте често обичал да казва, че Европа е сърцето на света, Алпите - сърцето на Европа, Тирол - сърцето на Алпите.
Около
Тази невероятна забележителност на Инсбрук е разположена в хълмовете над града. От 1563 до 1595 г. Амбрас е бил резиденция на Фердинанд II (Ferdinand II). На мястото му е имало издигнато укрепление още през 10 в., но около 100 г. по-късно то е било разрушено. Части от основите му обаче са използвани за построяването на модерната сграда на двореца.
След смърта на Фердинанд II прекрасният замък се наследява от вторият му син Карл II, който обаче не таи сантиментални чувства към резиденцията на баща си и я продава на император Рудолф II.
Днес в красивия бял дворец Амбрас е изложена най-старата колекция от картини и оръжия на територията на цяла Европа. Заслугата за тази уникална сбирка на предмети на изкуството е на Фердинанд II, който още приживе изгражда в ниската част на двореца модерен музей. Днес той все още функционира. Експозициите са изложени в две стаи, като могат да се видят ценни експонати на оръжия и брони.
На втория етаж е изложена уникалан колекция от творби на изобразителното изкуство с над 200 портрета. В най-горната част на замъка може да се види банята на съпругата на Фердинанд. Между долната и горната част на Амбрас се намира т.нар. Испанска Зала, която впечатлява с уникалните си фрески, изрисувани по стените. Това помещение е пример за немски възрожденска архитектура
Други от забележителностите в центъра на града са църквата Хофкирхе (Hofkirche) или т.нар. дворцова църква. Известна още и като Францисканската църква, тя е построена през 1563 г. По поръчка на кайзер Максимилиян I, за да бъде погребан в нея след смъртта си. Погребан е обаче във Виена, но 28 фигури, отлети от чугун за тази цел остават в църквата.