Замъкът Свети Олаф
Замъкът Свети Олаф (Saint Olaf Castle) се намира на живописно островче, свързано със сушата във винландската област Савонлина. Градът е разположен в югоизточната част на страната, в езерния район Сайма. Това е най-северно разположената средновековна крепост, която е успяла да се запази толкова добре до наши дни.
Градът и крепостта станаха популярни с прочутия оперен фестивал в Савонлина, който се състои всяка година във финландския град или по-точно в средновековният замък Свети Олаф. На една национална среща в замъка Свети Олаф през 1907, финландската оперна певица Айно Акте, световноизвестна по това време, подхвърля идеята за създаване на такъв фестивал в замъка. Днес ежегодно тук се стичат около 60 000 души, почитатели на оперното изкуство.
Всъщност градът е основан през 1639 г. около замъка Свети Олаф. Самият дворец е една от основните забележителности тук. Построен е през 1475 г. от рицаря Ерик Акселсон Тот, за да защитава областта Савония и да контролира границата между Финландия и Русия. Замъкът е трябвало да отблъсне руските атаки от изток, за да се гарантира сигурността на региона Саво и шведската корона.
През вековете всеки владетел на замъка оставял своя отпечатък в архитектурата и цялостната конструкция на Свети Олаф, която в действителност е еклектична. Днес залите и кабинетите в крепостта се отдават под наем , като тук се провеждат всякакъв вид събития – от частни сватбени тържества до различни фестивали.
Посетителите на Свети Олаф могат да разгледат две малки музейни изложби отвъд крепостните стени. Едната от тях показва артефакти, намерени в замък или свързани с историята му, а другата музейни експозиции се състои от православни икони и различни религиозни предмети, както Финландия, така и от Русия.
Туристическите обиколки в крепостта - из различните зали, стаи и кули, са възможни през цялото време на годината както с екскурзовод, така и самостоятелно. За да обиколите целия замък ще ви е нужен около час. Забрани за достъп до някои зали на замъка има само по време на оперния фестивал.
Около двореца Свети Олаф витаят и доста легенди. Най-добре известната история разказва за млада девойка, който е бил погребана жива в каменните стени на замъка заради измяна. По-късно красиво растение израстнало на мястото, където момичето намерило смъртта си. Дръвчето било офика, а неговите бели цветове символизирали невинността, а червените му плодове – кръвта на девицата.