Pochivka.com»Статии и Новини»Замъци»Замъкът Хоеншвангау (Hohenschwangau castle)

Замъкът Хоеншвангау (Hohenschwangau castle)

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Замъкът Хоеншвангау

Хоеншвангау (Hohenschwangau Castle) е една от перлите на средновековното строителство не само за Бавария, но и за цяла Германия. Дворецът се намира край немското село Швангау, близо до град Фусен, част от окръг Ostallgäu в югозападната част на Бавария, Германия, в непосредствена близост до границата с Австрия.

Замъкът Хоеншвангау е построен върху останките на крепостта Швангау, която се споменава за първи път в историческите източници през 12 век. Крепостното укрепление е издигнато от рицарите на Швангау, които четири века по-късно го изоставят. След като рицарите губят влиянието си през 16 в. крепостта на няколко пъти търпи промени и ремонти.

След това Хоеншвангау остава нестопанисван от никого, запада и започва да се руши от времето. През 1800г и 1809г, по времето на наполеоновите войни, замъкът е бил почти напълно разрушен. Поради чудесното си местонахождение, развалините на замъка са били закупени от коронования принц Максимилиан, който по-късно става крал Максимилиан II, баща на крал ЛудвигII. Реставрацията започва през 1832 г. и завършва четири години по-късно, давайки на замъка сегашния му вид.

Баварският крал Максимилиан II е възхитен от красотата на двореца и околната природа още преди да се възкачи на престола. Когато най-накрая успява да придобие Хоеншвангау той възлага проекта на архитекта Доминико Куаглио (Domenico Quaglio), който е „виновен” за фасадата на замъка, издържана в нео-готически стил.

Хоеншвангау служи като лятна и ловна резиденция на Максимилиан, съпругата му Мария от Прусия и двамата им сина - Лудвиг (по-късно крал Лудвиг II Баварски) и Ото (по-късно крал Отон I от Бавария). Двамата младежи прекарват по-голямата част от юноществото си тук. Кралят и кралицата обитавали основната сграда на Хоеншвангау, а синовете им били разположени в прилежащите части на двореца.

През 1905 г. замъкът е наследен от Лудвиг, който решава да го електрифицира напълно и да монтира електрически асансьор. След смъртта му през 1912 г. Хоеншвангау е превърнат в музей. В годините на Първата световна война замъклът не е пострадал от поражения, а през Втората световна война наследниците на баварската фамилия отново получват правото да се нанесат във фамилното си владение.

Баварският замък Хоеншвангау

Днес повече от 300 000 посетители от цял свят всяка година посещават замъка Хоеншвангау. Готическият шедьовър е отворен за туристи през цялата година (с изключение на Коледа) с работно време от 9 ч. до 6 ч. (от април до септември) и 10 ч. до 4 ч. (октомври до март). Във вътрешността му могат да се видят възстановки на миналовековни сцени и ежедневни сцени.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
52
45
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати