Каменец-Подилски (Kamianets-Podilskyi)
Каменец-Подолски (Kamianets-Podilskyi Castle) е масивна средновековна крепост, която се намира в едноименния град в Западна Украйна, разположен между градовете Хмелницки и северозападно Черновци, като от Котин го делят едва 25 км. Каменец-Подолски е изграден на нещо като полуостров, обграден от река Смотрич, която е приток на Днестър. Замъкът Каменец-Подолски е построен за да осигури защита на т.нар. мост на замъка, който някога е бил единствения вход към града.
Първата част от наименованието на крепостта и града идва от славянски, от думата „камiнь”, което буквално означава камък. Втората дума в състава на името на средновековната крепост идва от наименованието на тукашната историческа местност Подилиа. Според някои историци в античността местността е заселена от даките, които обитавали днешните страни Румъния, Молдова и части от самата Украйна.
Даките са наричали тогавашното укреплени, което в по-късен етап е заменено от крепостта Каменец-Подолски, Петридава, което е съчетание от гръцката дума „петра” или латинския й надпис, който се превежда като камък, и от дакийската дума „дава”, която означава град.
По време на царуването на руския цар Петър Велики монархът решава да посети Каменец-Подолски на два пъти и бил впечатлен от нейните масивни и стабилни укрепления.
Една от кулите е била използвана като затворническа килия за Устюм Кармелиук, който бил виден селски бунтовнически лидер от началото на 19 век. Той успява да избяга цели три пъти от кулата на Каменец-Подолски.
Едно от първите и най-масови убийства по времето на Холокоста започнали 27-28 август, 1941 г. е в непосредствена близост до Каменец-Подолски. В тези два дни цели 23 600 евреи са били убити, като повечето от тях унгарски евреи (14, 000-16, 000) и останалата част били местни полски евреи.