Ягодинската пещера
Ягодинската пещера е известан още и с името като "Имамова дупка". Тази пещера също е част от невероятно богатата на природни забележителности и феномени територия на Родопите, коите се простират в Югозападна България. Ягодинската пещера е кръстена на близкоразположеното от нея малко и китно селце Ягодина, която е част от административното делене на община Борино, област Смолян. Ягодинската пещера се е образувала на разстояние само 3 км югозападно от село Ягодина , като се намира и на 20 км в южна посока от град Девин. В този район има над 200 пещери, 18 от които са били открити през 2000 г. при традиционната експедиция на спелеолозите.
Ягодинската пещера е разположена на десния бряг на река Буйновска, която е в началото на река Въча. Благодарение на река Въча се е образувало най-дългото и живописно ждрело в България – Буйновско, което достига цели 7 километра дължина. Ягодинската пещера е с обща дължина 8501 м, като се е сформирала при надморска височина от 1015 метра.
До пещерата се стига съвсем лесно, като поемете по шосето Девин – Доспат. При стената на язовир Тешел трябва да завиете в ляво. Поради това, че пътят от Тешел до пещерата е еднолентов има забрана за движението тук на 35-местни автобуси. За удобството на желаещите да посетят Ягодинската пещера се предлагат маршрутни превози. Пред самата Ягодинска пещера има паркинг, както и приятен ресторант, където може да отдъхнете и похапнете нещо вкусно от местната кухня.
Ягодинската пещера е част от 100-те национални туристически обекта. За удобство на желаещите да я посетят, трябва да се знае, че тя работи непрекъснато през цялото време на годината, но в нея се влиза на всеки кръгъл час с екскурзовод. Първото влизане е в 09:00, а последното - в 16:15. Обедна почивка от 12:00 до 13:00 се ползва по преценка на уредника.
Входът на Ягодинската пещера, през който влизат посетителите, е изкуствено направен, а естественият вход на пещерата е 30 м над самото шосе. Ягодинската пещера се счита за една от най-дългите в България със своите на 8 километра дължина.
По-точно, тя е третата най-дълга пещера в България. Освен това тя е и една от най-красивите и най-интересните пещери, които може да посетите в тази част на страната. Ягодинската пещера е разположена на три етажа, от които само най-ниския трети етаж е облагороден и електрифициран. За да могат да разгледат красивите форми на пещерата, за туристите в него е изградена 1100-метрова пътека. Входът и изходът към този етаж са изкуствено прокопани тунели с дължина съответно 150 и 80 м.
Естественият вход на пещерата води към първия ѝ етаж, където е открито древно жилище, обитавано около четвъртото хилядолетие пр. н.е. На 4 метра след естествения вход на пещерата, в рамките на първото ниво, е открито Енеолитно жилище, което се използва като местен керамичен център. Това се счита за единствено по рода си в Европа запазено в естествения си вид такова място.
Сред предметите, открити тук са керамични съдове, оръдия на труда, овъглено жито, керамична пещ, хромели (ръчни мелници). За да разгледате тази част от пещерата трябва да заплатите отделна такса, а обиколката отнема около 20 минути.
Находките говорят, че то е било дом на умели майстори-грънчари. Глината е добивана от вътрешността на пещерата и от коритото на Буйновска река. Съдовете са били изпичани в глинени пещи.
Причината за напускането на обитателите на Ягодинската пещера в онези ранни векове е голямо срутване, причинено от земетресение.
Проучванията на Ягодинската пещера започват през 1963 от спелеоклуб Чепеларе с ръководител Димитър Райчев, като първоначално са проучени 8500 метра. През периода 1982-1986 година се извършва повторно картографиране на пещерата и се откриват нови галерии и участъци като дължината й достига 10500 метра, а възрастта й е изчислена на 275 000 години.
Обектът е част от създаденото през 1966 движение 100 национални туристически обекта на България. За да разгледате другите обекти, кликнете на посочения линк.