Новгород
Новгород (Novgorod) е един от най-старите и ценни от историческа гледна точка руски градове. Той е с население от над 219 000 души. Градът е създаден преди 1153 години край река Волхов (Volkhov) и се смята за място на раждането на руската държавност.
Новгород се намира в близост до езерото Илмен (Ilmen). Историята на града е неразривно свързана с най-важните етапи от развитието на руската държава. Новгород е родина на руските демократични и републикански традиции, важен духовен стожер на православна Русия.
Новгород е един от най-значителните просветителски центрове. Той е бил една от най-надеждните крепости на северните и западните граници на Русия в продължение на векове.
В средата на девети век до река Волхов се формирал център на политическо общуване на различни племенна, които обитавали реките около езеро Илмен. През 862 година за изпълнение на съдебни и правоохранителни функции от вождовете на племената бил избран скандинавски (Scandinavian) княз, който е сложил началото на династията Рюрик (Rurik), управлявала руските земи повече от седем века.
В началото на десети век новгородските племена начело с княз Игор (Igor) и скандинавски отряди започнали поход на юг. Така те успели да проправят важен търговски път и да обединят източнославянските имена. В средата на десети век липсата на пълноценна държавна власт в новгородските земи ускорила преселването на вождовете на племената в политическия център до река Волхов и създаването на град Новгород.
Руският княз Владимир (Vladimir) бил изгонен от града, но през 980 година се върнал начело на скандинавски отряд и завоювал властта над града. Княжеската власт без особени затруднение успяла да затвърди християнството като официална религия на Новгород.
През тринадесети век в града била построена дървена църква на името на света София (Sofia). Църквата била с тринадесет купола, защото според светогледа на жителите на Новгород християнството съжителствало с предхристиянски езически култове. Така се осъществил преход от езичеството към християнството. Това превърнало Новгород в мощен духовен център на цяла Русия. Новгородските владетели били дарявани със сан на архиепископи.
От единадесети век жителите на Новгород започват да избират сами управниците си. Така за властта на града имало прекалено много претенденти. През 1169 година много князе се обединяват, за да нападнат града, който нямал професионално обучена армия. Въпреки това жителите на града успели не само да се защитят достойно, но дори да пленят нападателите. Според жителите на града за победата им помогнала икона на Божията майка, която оттогава се смята за национална реликва на руския народ.
През 1240 година жители на Новгород успяват да победят шведска военна експедиция, а през 1242 година разгромяват кръстоносци, с което им нанасят най-големия позор по време на средновековните войни. В продължение на векове Новгород се разширявал постоянно. Новгород се присъединява към Москва и това полага началото на единна руска държава.
Туристите в Новгород могат да се насладят на великолепни паметници на културата и историята, каквито има в изобилие в града. Няма друг руски град, който да е съхранил толкова много исторически паметници. Затова Новгород е известен като градът-музей на Русия. Тук има петдесетина изключително ценни паметника на руската архитектура от единадесети до седемнадесети век.
Сред интересните църкви е тази на Дванадесетте апостола, която е построена в края на петнадесети век. До нея е имало огромен трап, където са хвърляли мъртъвци след епидемии. Прочутата кула на Алексей (Aleksy) е единствената от вида си, която се е запазила изцяло до съвременността. Тя е висока петнадесет метра и е с диаметър седемнадесет метра. Триетажната кула е снабдена с бойници за артилерийски огън.