Pochivka.com»Канада

Канада

Информация

  • Население34759000
  • СтолицаОтава
  • ВалутаКанадски долар (CAD)
  • Телефонен код+1
  • Езиканглийски и френски език

Местоположение

Канада е най-северната страна в Северна Америка. Заемаща площ от 9984670 кв.км Канада е втора по територия след Русия и една от най-високо развитите страни в света. Обхваща почти цялата северна половина на Северна Америка. Канада има излаз на три океана – Северен ледовит, Атлантически и Тихи океан. Общата дължина на бреговата линия е 24 400 км. Южната сухоземна граница със САЩ е дълга над 6400 км - най-дългата сухоземна граница в света, която не се охранява. На северозапад Канада граничи с американсия щат Аляска. Около 1/6 от площта на страната преставлява острови, сред тях е Бафинова земя – петият по големина остров на Земята. Освен Канадския арктичен архипелаг към тази страна се числят и много други острови, между които Нюфаундленд на изток и Ванкувър на запад. Любопитен факт е, че Канадският бряг е по-дълъг от 250 000 км, което е 6 пъти повече от дължината на екватора. Канада е толкова голяма, че има 6 часови зони. Когато в Западна Канада хората се събуждат, в Източна Канада тъкмо са се наобядвали. През 1534 г. в залива Сейнт Лорънс навлиза френската експедиция на Жан Картие. Следващите десетилетия на канадските земи стават обекти на активна френска и английска колонизация. Днес Канада е федерален съюз на 10 провинции и 3 територии. Английският и френският са официалните езици на страната, а основната религия е християнството (католици, протестанти). В канадската култура се усеща силно влияние от британската, френската, ирландската, шотландската и американската, но притежава и много уникални черти. В най-северните части на Канада може да се баблюдава северните сияния, причинени от сблъсъка на високоенергийните частици на слънчевия вятър с неутралните атоми на силно разредените газове в горните слоеве на земната атмосфера.
Канада е сред най-урбанизираните страни в света – в градовете живее 77% от населението. Почти 55% от населението на Канада живее в 30-те най-големи града в страната. Столица на страната е Отава, но Торонто е най-големият град в Канада с население от 2,5 млн. души и население на метрополния регион надхвърлящо 5,1 млм. След него се нарежда Монреал (3,4 млн.). Канада е разделена на 10 провинции и 3 територии. Провинциите в голяма степен са автономни, докато териториите са по-зависими от правителство. Провинция Албърта носи името на принцеса Луиз Каролин Алберта, четвъртата дъщеря на кралица Виктория. Провинция Британска Колумбия носи името на британския кораб "Колумбия", чийтo екипаж е един от първите изследвал крайбрежието на провинцията. Провинция Онтарио пък носи името на езерото Онтарио. Град Естеван, в провинция Съскечуан, е определен за слънчевата столица на Канада – около 2500 слънчеви часове годишно.
Историческите постройки в Канада са една от най-важните ценности на страната. Започвайки от величествения дворец-хотел Фронтенак (Château Frontenac) в Квебек и стигайки до по-малкия замък Хетли (Hatley Castle). Замъкът Хетли (Hatley Castle) е главната атракция на Националния исторически комплекс Хетли. Този уникален дворцов комплекс се намира в Канада, на полуостров Ванкувър, близо до столицата Виктория. Невероятните градини около Хетли са основният магнит за хилядите посетители на замъка. Изключително красиви, те са прецизно аранжирани в началото на века. Друг интересен замък в Канада е Каса Лома (Casa Loma), който е плод на непримирението, че канадските територии няма величествени средновековни дворци. В замъкът днес има интересен музей, а хилядите туристи тук са привлечени от невероятната готическа фасада.
Туризмът също е добре развита индустрия в страната, като приблизително 18,5 млн. са чуждестранните туристи годишно. Канада притежава огромен брой природни и културни паметници, част от наследството на ЮНЕСКО. Във всички по-големи градове на страната можеда се насладите на невероятни шедьоври на архитектурата и инженерната мисъл. В небето на Торонто се издига, подобно на гиганстки обелиск, кулата CN, която е висока 553 м и е една от най-високите постройка в света. Една от най-красивите сгради в Торонто е главният офис на Кралската банка. Впечатляващи са стъклата на фасадата й, които при залез слънце блестят като злато. Малцина знаят, че в стъклената маса наистина е добавено злато като знак за могъществото на собствениците на сградата. Най-дългата улица в Торонто е Йонг стрийт, с дължината си от 180 км, е и най-дългата улица в света. Сред важните старини на Канада, които са част от списъка на ЮНЕСКО е Националният исторически обект Лаанси Медоуз (L’Anse aux Meadows National Historic Site) на о-в Нюфаундленд, които са доказателство за първото европейско присъствие в Северна Америка. Няма как да пропуснете Стария град на Квебек (Historic District of Old Québec) с неговия удивителен исторически център или пък Люненбург (Old Town Lunenburg), който е най-добрият запазен пример за предварително планиран британски град в Северна Америка.
В Канада има повече езера, отколкото навсякъде другаде по света. Канада притежава над 25% от световните запаси на сладки води, има хиляди езера, а повече от 30 са с площ 1300 кв. км. Най–големите са Горното езеро, Хюрън, Голямо Мече езеро, Малкото Мече езеро и Голямо Робско езеро, Атабаска, Уинипег, Големите американски езера, Малкото Робско езеро и др. Езерото Пейто е една от забележителностите в Национален парк Банф (Banff National Park). Езерото Пейто е разположено около Скалистите планини на Канада, на около 130 км от Калгари. В източната част са разположени и Големите езера, които са на границата със САЩ. Името на езерото Онтарио на езика на индианците крии означава "хубаво езеро". Силно разчлененият релеф на Източна Канада е формиран основно по време на плейстоценското заледяване, когато цялата страна е била покрита с огормен континентален ледник. Във владъбнатините на земната повърхност, след оттеглянето му, се образували многобройни ледникови езера. Най-ниска и равнинна е провинция Манитоба, с излаз на Худсъновия залив и е известна като „Земята на 100-те езера”.
Важно природно богатство на Канада са горите, които заемат 35% площта й. Обширната канадска тайга е съставена от бор, смърч-ситка, ела Дъглас, канадска ела, кедър и др. Сред широколистните видове най-популярен е канадският клен. Кленовитя лист – символ на страната, е изобразен на националния флаг. Стъблото на гигантската ела Дъглас се извисява на 60 м над земята, а стволът й може да достигне пет метра обиколка в основата си. Голяма брой национални паркове съхраняват още по-невероятната и ценна флора и фауна на Канада. Сред включените в списъка на ЮНЕСКО са Национален парк Нахани (Nahanni National Park), съставен от дълбоки каньони и големи водопади, както и от уникални варовикови пещерни системи; ледниковата област на Клуане/Врангел-Св.Елиас/Заливът на ледниците/Татшеншини-Алсек (Kluane/Wrangell-St Elias/Glacier Bay/Tatshenshini-Alsek); Национален парк Горски бизон (Wood Buffalo National Park), с площ от 44 807 кв.км., който е дом на най-голямата северноамериканска популация от диви бизони; невероятните Канадските Скалисти планини (Canadian Rocky Mountain Parks), покрити с покрити с планински върхове, езера, ледници, водопади, каньони и варовикови пещери и какво ли още не; Национален парк Грос Морне (Gros Morne National Park) на западния бряг на Нюфаундленд и др.
Канада има разнообразен релеф – високи планини, дълбоки долини, огромни ледени пустини, заравнени платовидни земи, обширни плодородни низини и равнини (прерии). Британска Колумбия е най-планинската и единствената канадска провинция с излаз на Тихия океан. От север на юг се простират две от планинските вериги на Кордирелите – Скалисти и Брегови планини. Всъщност западната част на Канада е заета от Кордилерите - една от най-величествените и най-красивите планински системи в света. Канадските Кордилери представляват единно цяло с Кордилерите, които се издигат в пределите на САЩ. Най-високият връх в Канадските Кордилери е Логан (6 046 м). В югозападната част на Албърта се спускат предпланините на Скалистите планини. В северна Канада се простират най-северните разклонения на Бреговите и Скалистите планини. В югозападният край на Юкон се извисява най-високата точка на Канада – връх Логан. Източна Канада включва три географски района – Канадксия щит, Апалачите и разположената между тях плодородна низина на Големите езера и река Сейнт Лорънс. Канадксият щит е най-старата суша на Северна Америка и заема почти половината от площта на Канада. Лорентианските планини (Laurentian Mountains) са живописна верига разположенa в южната част на Квебек в Канада. Лорентинската планина е една от най-старите планини в света.
Неизчерпаемо е и речното богатство на Канада. Най-голямата река е Маккензи, с обща дължина 4240 км, заедно с наличните притоци. Най-голямо търговско и транспортно значение има река Сейнт Лорънс. Тя е най-важната част от плавателният път с дължина над 4000 км, който свързва Големите езера с Атлантическия океан. Разликата в надморската височина между равнището на езерата и на реката при град Монреал е 175 м. Затова е изградена система от 15 шлюза и канала. Най-известен е величественият Ниагарски водопад, разположен между езерата Ери и Онтарио. Повечето от реките са пълноводни през цялата година, но през по-голямата част от годината (5-9 месеца) те са покрити с лед. Реките в западната кордилерска част на страната текат в дълбоки долини, които на много места, както при пресичането на планински вериги, така и в областта на вътрешните междупланински плата, представляват дълбоки каньони. Една от най-дългите реки в страната е и Макензи, която смайва с размерите и многоводието си. Тя е най-голямата река в цялата северна част на американския материк. По дължина (4 500 км) надминава значително Волга. Каналът Ридо (Rideau Canal), монументална конструкция от деветнадесети век, включена в списъка на ЮНЕСКО. Каналът покрива 202 км от реките Ридо и Катаракуи, от Отава до пристанището Кингстън на езерото Онтарио.
Неизчерпаемо количество пещери в Канада привличат огромен брой спелеолози в страната. Равнините Олд Кроу и пещерите Блуфиш се считат за дом на най-първите заселници на територията на Канада. Със своята дължина от 20,357 м Кесългард (Castleguard Cave) е най-дългата пещера в Канада и петата най-дълбока. Намира се в северния край на Национален парк Банф, в рамките на Канадските скалисти планини. Втора по дължина е Йоркшир Пот (Yorkshire Pot) с дължина 13812 м, също в Скалистите планини, а на трето място се нарежда пещерната система Ваймар (Weymer Cave System) (13363 м).
По-голямата част от канадците са християни, като 46,3% са последователи на католицизма, а 29,2% са протестанти. Има и значителен процент на атеисти. Въпреки това в Канада могат да се видят доста красиви и стари катедрали. В Калгари впечатление прави катедралата Св. Мери (St. Mary's Cathedral), както и катедралния храм Изкупление (Cathedral Church of the Redeemer). В историческият център на Квебек няма как да пропуснете базиликата (Нотр Дам Notre-Dame Basilica-Cathedral) или пък Катедралата Света Троица.
Има няколко големи и важни манастирски комплекса в Канада. Те се делят на августински, бенедиктински, францискански и цистериански. Сред по-големите манастири в Квебек са цистерианското абатство Нотрдам дьо Лак (Abbey of Notre-Dame du Lac) и францисканският манастир Сейнт Келър (St. Clare's Monastery), който е женска обител. В Британска Колумбия може да се види Бенедиктинският орден на абатство Уестминстър (Westminster Abbey).
Когато говорим за водопадите на Канада, на първо място трябва да споменем величествения Ниагарски водопад, разположен на едниименната река, свързваща Езерата Ери и Онтарио. Предполага се, че Ниагарски водопад се е образувал преди повече от 12 000 г, при оттеглянето на континенталния ледник. Всяка секунда от него се излизават повече от 5,5 млн. литра вода. През зимата двете езера замръзват за около 140 дни, а буйните води на Ниагарския водопад образуват невероятно красива ледена завеса. В района на Хамилтън (Hamilton), надарен с удивителна природа, защитена от закона в канадския щат Онтарио, може да се видят голям брой невероятно красиви водопади. Тук са известните Devils Punchbowl, Тюус (Tews Falls), Албион (Albion Falls), както и Фелкер (Felker Falls), водопадът Уебстър (Webster Falls). Водопадът Албион (Albion Falls) е един от най-големите и очарователни водопади на територията на провинция Онтарио. Албион е каскаден водопад, разположен в най-южната част на Кралския горски парк (King's Forest Park).