Pochivka.com»Норвегия

Норвегия

Информация

  • Население4983500
  • СтолицаОсло
  • ВалутаНорвежка крона (NOK)
  • Телефонен код+47
  • Езикнорвежки

Местоположение

Норвегия е една от Скандинавските страни в Европа. Разположена е в крайния запад и северна Скандинавския полуостров. Макар и по-малка от съседите си Швеция и Финландия, Норвегия е по-богата от тях. Норвегия има сухопътна граница дълга 2 542 км. Граничи с Швеция, Финландия и Русия, а на запад и на юг - с Норвежко море и Северно море. Северно бреговете на страната се къпят от Баренцово море. Норвегия е световно известна със своите фиорди. Те са с ледников произход и представляват дълги, дълбоки и тесни заливи, врязани навътре в сушата и с много разклонения. СЪвсем спокойно в тях могат да плават големи кораби. В границите на страната влизат архипелагът Свалбард и островите Мечи и Ян Майсен в Арктика, както и около 50 000 малки острови по западното крайбрежие. Брегова линия на Норвегия възлиза на 21 347 км, което е осем пъти повече от разстоянието между най-северната и най-южната точка на страната по права линия (2650 км). Наричат Норвегия Страната на среднощното слънце, защото в някои места на север от Полярния пояс понякога слънцето не залязва. Норвегия е една от най-добрите за живеене страни в света, като поддържа един от най-високите жизнени стандарти в света. В това отношение конкурира дори Швейцария и Лихтенщайн. Богатството на страната се дължи на големите петролни залежи в морето (около 185 млн. тона годишно). Ако искате да пробвате специалитетите на норвежката кухня, бъдете готови да опитате пъстърва, заровена за една година в пръст. Това традиционно ястие носи името ракьорет. В страната са на почит различни видове риба като херинга, треска, палтус и калкан и най-вече сьомга, която тук може да се открие навсякъде. Съвременната кухня на страната предлага различни ястия от овнешко и зеленчуци, специалитети от еленско месо и, разбира се, много бира.
Столица на Норвегия е Осло (Oslo). Това е третият по големина център на Скандинавския полуостров след Стокхолм и Хелзинки, като в Осло живеят около 600 000 души. Бодьо (47 282 души) е вторият по големина град в Северна Норвегия. Разположен е на брега на Норвежко море, на около 1303 км северно от Осло. Красивият пристанищен град Берген е заобиколен от група планини, известни като Седемте планини. Фиордите в Норвегия не замръзват и големите пристанища като Ставангер, Берген (най-голямото), Тронхайм, Нарвик и др. работят целогодишно без прекъсване. Популярни и интересни дестинации са Берген, Балестранд, защото от там има лесен достъп до фиордите, островите Свалбард, Хамерфест.
Обиколката на замъците на Норвегия разкрива едни от най-атрактивните и красиви дворцови архитектури в Европа. Кралския дворец в Осло е построен през 19 в като резиденция на норвежкия и шведски крал Чарлз III. В момента е официална кралска резиденция. Интерес в Осло буди още крепостта Акершус (Akershus), построена през 1299 г. 3 века по-късно е превърната в ренесансов замък, а днес функционира като музей. В Берген интерес представлява крепостта Бергенхус (Bergenhus), която има вече около 1000-годишна история зад гърба си. На около 130 мили североизточно от Берген може да посетите замъка Аудунборг (Audunborg Castle).
Забележителните кътчета в Норвегия са неизчерпаеми. Започнете от Фиордите на Западна Норвегия и идете до Скалните петроглифи Алта (Alta Rock Carvings), които са защитени от ЮНЕСКО. Сред забележителностите на Осло е паркът Вигеланд, който носи името на своя създател Густав Вигеланд. Скулпторът твори близо 40 години, а днес 212 скулптури от бронз, гранит и ковано желязо красят градския парк. Забележителна е още и Националната галерия на Норвегия в Осло. В нея е изложена най-богатата колекция в цялата страна с творби на Пикасо, Ван Гог, Моне и др. Близо до Осло е град Лилeхамер (Lillehammer), където трябва да се види Етнографския музей на открито Маихауген, състоящ се от 185 постройки. Разходката из забележителностите на Берген задължително трябва да мине през пристанището и популярния рибен пазар, а град Кристиансан (Kristiansand) в Югоизточна Норвегия е домакин на най-големия музикален фестивал в страната "Кварт Фестивал". Уникални по своята същност са Лофотенските острови (Lofoten Islands), намиращи се доста над Полярния кръг.
Норвегия е богата на водни ресурси. Цялата страна е осеяна с хиляди малки ледникови езера, които заемат 4% от територията. В Норвегия има най-малко 450 000 сладководни езера. Около 400 езера в страната са с площ от над 5 кв.км. Най-голямо е езерото Мьоза (Mjøsa)(368 кв. км), разположено на 70 км северно от Осло. Езерото е популярна туристическа атракция, а зимно време то често замръзва. Второ по големина е езерото Росватнет (Røssvatnet) с площ от 219 кв.км.
В Норвегия има цели 41 национални парка, 34 от които са на континента и 7 на архипелага Свалбард (Svalbard). Близо 85% от националните паркове на Норвегия са планински територии. Около 60% от територията на страната е заета от планини, езера и блата, 37% гори и едва 3% са обработваеми площи. Сред по-популярните национални паркове са Доврефйел (Dovrefjell), планинското плато Хардангервида (Hardangervidda), където има огромна популация на елени, Йотунхаймен (Jotunheimen), където е най-голямата концентрация в Северна Европа на планини, по-високи от 2000 м., Рондан (Rondane), който е най-старият национален парк в Норвегия. Гейрангерфиорд (Geirangerfjord) и Неройфиорд (Naeroyfjord)са едни от най-дългите фиорди на цялата планета и са разположени. Те са част от Фиордите на Западна Норвегия
Норвегия е планинска страна, а фиордите разчленяват силно северните и западните стръмни склонове на Скандинавските планини. Скандинавските планини заемат по-голямата част от територията на страната, като най-високата им точка е връх Галдхъопиген (2469 м). На доста места по високите била на планините все още могат да се видят ледници. Именно тук се намира най-големият европейски ледник Иостедал. Потънали в ледени шапки са също арктическите острови на Норвегия и някои участъци в северните й райони. В южните части на Норвегия релефът е предимно хълмист с многобройни високи плата (фиорди).
Речния ресурс на Норвегия се изразява в стотици къси, бързи и пенливи реки, както и потоци, които се стичат по стръмните планински склонове. Всички те осигуряват 99% от електропроизводството на страната. Най-дълги в страната са реките Глома (Glomma)(373 км), Пасвикелва и Ивалойоки (Pasvikelva and Ivalojoki), с дължина 236 км, както и Нумедалслаген (Numedalslågen) (218 км).
Пещери в Норвегия също не липсват, като особено атрактивни са т.нар. Бели пещери, които сякаш са изваяни от мрамор. Една такава е Грьонли (Grønligrotta) Пещерата Рагеяврераиге (Raggejavreraige) се намира над фиорда Хелемо (Hellemofjord) в северната част на Норвегия. Това е най-дълбоката пещера в Скандинавия и единствената известна дълбока пещера на север от Северния полярен кръг .
Норвегия е запазила около 29 автентични дървени църкви, всяка от които е уникална с архитектурата си и е безценен исторически паметник на страната. Интересна забележителност в град Мандал (Mandal) е най-голямата дървена църква в Норвегия. Дървената църква Хедал (Heddal Stave Church) е една от най-големите по рода си и често е наричана „Голямата готическа катедрала от дърво”. Църквата Боргунд (Borgund stave church) е една от най-добре запазените и е особено атрактивна с викингските мотиви в архитектурата. Днешната Катедрала в Осло е третата катедрала, строена някога в града. Първата се е носила името Халвардс и е била най-важната църква в Осло. Безспорната забележителност на Трондхайм е катедралата Нидарос (Nidaros Cathedral), която е най-голямата катедрала на територията на Северна Европа.
В Норвегия днес могат да се видят както манастири, датиращи от повече от 8 век, така и нови, предимно католически манастирски комплекси. Един отличен пример за средновековна архитектура е манастирът Утщайн (Utstein Monastery), който съществува от 12-13 век, но е в норвежка собственост от 18 век. Всяко лято, от май до септември Утщайн става арена на средновековен фестивал, по време на който посетителите се обличат в средновековни дрехи, разучават манастира и старовремските обичаи и техники. Руините на цистерцианското абатство Таутра (Tautra Abbey) от началото на 13 век могат да се видят и днес редов новата обител на едноименния фиорден остров. Малко по-стари, от 1147 г са руините на абатство Ховедоя (Hovedøya Abbey) близо до Осло.
В Норвегия има много водопади, които се характеризират като грандиозни, мощни и красиви. В страната се намират пет от десетте най-високи водопади в света. Природното чудо Утигард (800 м) е на трето място в света и е най-високият водопад в Европа. Един неголям и красив водопад е Мйолерфосен (Møllerfossene), който се е образувал на протичащата през Осло река Акерселва (Akerselva). Водопадът Латефос (Latefoss) заедно с Кьосфосен (Kjosfossen) са от най-уникалните и красиви природни забележителности на Норвегия. Мардалсфосен (Mardalsfossen) и Рамнефйелфосен (Ramnefjellfossen) са едни от най-ценните природни богатства в Норвегия.