Каменните гъби
Природният феномен Каменните гъби (Stone Mushrooms) се е образувал на територията на Южна България. Интересните формирования на Каменните гъби се намират на около 1 километър в северна посока от село Бели пласт, непосредствено на самия път между градовете Хасково и Кърджали. Известни са още и с наименованията Скални гъби, а местните жители знаята тези причудливи скални форми като Мантаркая.
Каменните гъби са разположени в защитен район на Южните Родопи. Интересните природни феномени са се образували на площ от 3 хектара. Тази зона е обявена за природна забележителност на 13 май 1974 година по силата на заповед №РД-552 на Министерство на околната среда и горите. Допълнителен чар и богатство на природната местност придава и огромното разнообразие от видове птици. Около Каменните гъби могат да се видят редките орел змияр, червенокръста лястовица, египетски лешояд, испанско и обикновено каменарче.
Изключително красивия скален феномен Каменните гъби представлява всъщност няколко ерозирали образувания с ясни форми на големи гъби. Външният им вид е толкова съразмерен и хармоничен, че няма как да ги объркате с нищо друго, като при това всички екземпляри на Каменните гъби са с почти еднакъв размер, със съвсем малки разминавания. На височина природните забележителности в тази част на Родопите достигат до около 2.5 метра. Толкова е и дебелината на пластовете, от които са се формирали.
Каменните гъби са се появили в резултат на ерозията в риолитови вулкански туфи, като това става едновременно в двата слоя на туфите с различни механични свойства. Няма как да не ви направи впечатление приятният розов цвят, с който греят Каменните гъби. Той се дължи на минерала клоиноптилолит или на минерала монтморилонит. Розовикави са предимно по-тънките части на Каменните гъби, а именно долните, които представляват „пънчетата”.
Друг цвят, в който са се „облали” Каменните гъби в резултат на влиянието на майката природа е синият, както и черният. В тези краски са обагрени горните части на Каменните гъби – т.нар. „гугли”. Сините и черните петна по повърхността на ерозиралите скали са от манганови конкреции. Зеленикава багра идва от минерала селадонит и на него се дължат зеленикавите отенъци на Каменните гъби.
Каменните гъби са се оформили преди доста време, още през епохата на палеогена. По това време тук е било морско дъно, а Каменните гъби постепенно са се оформили вследствие на вулканична подводна дейност. След като водата вече я няма на това място, започват интензивни ерозионни процеси, в резултат на естествените природни влияния на дъжд, слънце и вятър.
Причината за причудливите форми на Каменните гъби се крие в минералния им състав. Минералите, съставящи шапките на гъбите, са по-здрави и устойчиви от тези, които оформят пънчетата, което е довело и до различната степен на ерозия.