Pochivka.com»Статии и Новини»Забележителности»Румънският Атенеум - Атенеум Роман

Румънският Атенеум - Атенеум Роман

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Румънският Атенеум - Атенеум Роман

Атенеум Роман (Atheneul Roman) или румънският Атенеум е световно призната концертна зала, която се намира в самото сърце на румънската столица Букурещ. За града и като цяло за румънското самосъзнание Атенеум Роман се тачи като културен символ номер 1.

В нея се помещава филхармония "Джордже Енеску", а ежегодно отвъд белите й стени се състои международен музикален фестивал, кръстен на този най-значим за румънците композитор. През 2007 година Атенеум Роман е включен в списъка с европейското културно наследство като основен културен паметник на румънската нация.

Румънският Атенеум се отличава със своята богато орнаментирана, куполна, овална сграда и е главната концертна зала на Букурещ. Построен преди повече 120 години (1886-1888 година), Атенеум Роман е успял да се превърне в духовна и архитектурна забележителност на цялата нация, а не само на столицата.

Сградата е творение на френския архитект Алберт Галеон (Albert Galleron). Атенеумът е построен в некласически стил с малки романтични щрихи.

Малко известно е, че румънският Атенеум е построен със средства, събрани от специален тираж на държавната лотария. За да бъдат събрани пари са издадени около 500 000 билета, на стойност 1 лея всеки.

И днес мотото на кампанията „Дари 1 лея за Атенеума” се помни добре. За целта голяма роля изиграва ученият по естествени науки Константин Есарку (Constantin Esarcu), който пробужда румънското самосъзнание за построяването на този културен символ на румънците.

Константин Есарку заедно със съратниците си основават през 1865 година румънското културно дружество към Атенеума. Скоро след построяването си Атенеум Роман се превръща освен в културен център, но и място, където се случват едни от най-значимите събития от румънската история.

На 29 декември 1919 година в Атенеума се провежда конференцията на румънските управници, които гласуват за ратифициране на обединението на Бесарабия, Трансилвания и Буковина със Старото румънско царство, в резултат на което се появява "Велика Румъния" .

През 1992 година Атенеум Роман е подложен на пълна реставрация, която го спасява от разрушаване. Пред сградата има малък красив площад, където може да се види статуя на румънски поет Михай Еминеску.

Във вътрешността на Атенеума, на приземния етаж може да се види богато украсена конферентна зала, която е по-голяма от тази, намираща се по-горе. Залата притежава 600 места + още 52, разположени в ложите.

Изключително красива и забележителна е фреската, която краси овалната стена на концертната зала. Тя е дълга цели 75 см и широка 3 метра и е измайсторена и украсена с техниката „al fresco”.

Изобразява най-важните моменти от румънската история, започвайки с превземането на "Дачия" (Dacia) от римския император Траян и се стигне до сформирането на "Велика Румъния" през 1918 година.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
52
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати