Ксантос

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Ксантос

Ксантос (Xanthos) е античен град, който се намира в турските области на Мугла и Анталия. Той е уникален археологически комплекс, съхраняващ останките от столицата на древна Ликия. Най-големият град в Ликийското царство съществува от 8 век пр.н.е, но не е изключено тукашната територия да е населявана по време на бронзовата епоха или през първите векове на желязната епоха. От 1988 година Ксантос е включен в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство.

Първоначалното име на древния град е Arñna, което се трансформира в Arinna и едва римляните дават на селището наименованието Ксантос. Днешните руини са наследник на някогашната културна и търговска столица на древна Ликия, която през вековете е бил превземана и процъфтявала под управлението на перси, македонци, гърци и римляни.

Данни за богатството и просперитета на Ксантос идват от записките на много гръцки и римски автори. Още Страбон (Strabo) описва столицата на Ликия на най-голямото и разнородно селище на тази древна нация.

Ксантос

През 540 година пр. н.е. Ксантос е завладян от Harpagus и Персийската империя, а тези събития са описани както от Херодот, така и от Апиан (Appian). Битката се състояла в равнината северно от града, а ликийската армия нямала реално шанс пред многобройната персийска. След поражението в боя ликийците се оттеглили в Ксантос, който продължавал да бъде обсаден от персийските войници.

Херодот разказва как ликийците разрушили своите собствени акрополи в Ксантос, продължили с избиването на жените децата, робите и се впуснали в самоубийствена атака срещу армията на Harpagus. По този начин всички ликийци били избити, но 80 семейства останали живи, защото не били по това време в Ксантос.

По-нататък, под персийско управление Ксантос отново процъфтява. Доказателство за това идва от многото построени сгради и архитектурни постижения, по-специално гробници, чиято кулминация е паметникът на Нереида (Nereid Monument). Това е изключително красива, голяма и сложна гробница, издигната около 380 г. пр.н.е. в смесен гръко-ликийски стил. Интересна още е и т.нар. Лъвска гробница.

За известен период от време Александър Македонски владее Ксантос, след което градът е разрушаван, възстановяван и отново разрушаван. По времето на Марк Антоний (Mark Antony) Ксантос отново се радва на слънчеви дни. От този период е и запазеният до днес римски амфитеатър.

Ксантос е разкопан и реално ограбен от британците през 1838 година. Голяма част от богатствата и находките в момента са Лондонския Британски музей. Днес е Ксантос може да се разгледа т.нар. Гробница на харпиите (Harpy Tomb). Тя е доминирана от един висок стълб, достигащ 7.5 метра.

В горната му част се вижда мраморна част. Уникална е и Стълбовата гробница (Pillar Tomb), която всъщност представлява два гроба един върху друг. Този монумент в Ксантос е малко по-висок от Гробницата на харпиите и се предполага, че е издигнат между 5-4 век пр.н.е.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
52
41
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати