Тимгад

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Тимгад

Тимгад (Timgad) е интригуващ античен град, който е римска колония в Северна Африка. Днес Тимгад е изцяло в руини, но продължава да привлича туристи от цял свят. Известен още и като Тамугади (Thamugadi), това римско селище се намира в земите на Алжир. Той стои непосредствено до пустинята в подножието на планините Аурес, на около 35 км източно от град Батна (Batna).

Тимгад е основан преди 2000 години а император Траян като военна колония. Според тогавашния план на римския владетел градът трябвало да бъде заселен с освободените войници от легионите на Траян. Предвижданията били в Тимгад да има около 15 000 души и затова той бил изграден с всичко необходимо за такова голямо селище.

С течение на времето обаче градът се разраства скоростно и стриктната организация на постройките извън обособения град вече се е загубила. Селището един вид е било отплата за храбростта на римските войници, които с живота си защитавали империята и в Тимгад те намерили всички удобства, от които се нуждаели.

Тимгад

Цялото име на града било Колония Марсиана Улпия Траяна Тамугада (Colonia Marciana Ulpia Traiana Thamugadi). Градоустройственият план на Тимгад напомня на шахматно поле с две централни улици -Декуманус Максимум , която е ориентирана от изток на запад) и Кардо - улица водеща от север към юг. Тези главни улици били заобиколени от внушителни и красиви коринтски колони.

Кардо води до Форума на Тимгад, където се пресича с Декуманус Максимум, която още пази следите от каруци по каменната си настилка. Тази улица от своя страна завършва с висока 12 метра триумфална арка. Именно това е Траяновата триумфална арка, която частично е възстановена през 1900 г. Арката на Траян е издигната от пясъчник изцяло в коринтски стил.

Тя има три арки, централната от които е широка 11 метра, а на някои тази част от Тимгад е известна още като арката на Тимгад. Статуите, които са я украсявали някога, за жалост вече са изчезнали. От главната зала на Форума до днес се е запазил само пода на курията, където заседавал водачите на града. В разположената отсреща базилика са се намирали съдът и борсата.

И днес в Тимгад могат да се видят руините на Римските терми. В тези градски бани са се запазили мазетата на парните котли, от които идвала пара, затопляща помещенията с ваните. Добре си личат кои са топлите и горещите басейни, залата за изтриване и площадките за бавни беседи на римските граждани.

Сред другите запазени постройки са театър с 3, 500 места, термите, библиотеката и базиликата. Капитолийският храм (Capitoline Temple) в Тимгад е посветен на Юпитер и е с приблизително същите параметри като тези на Пантеона в Рим. Две гигантски колони увенчават хълма, на който някога се е издигал Капитолът.

Той е посветен едновременно на Юпитер, Юнона и Минерва. През 100 г. пред предната фасада на Капитола имало шест колони, а вътре в храма огромната зала се разделяла на три притвора. В близост до него може да се види църква с кръгова апсида, която навярно датира от 7 век сред.н.е

Тимгад пази и останките на голям Римски театър. Той някога е имал диаметър 63 метра и побирал до 4 000 зрители, което доказва, че Тимгад е бил културен център на цялата околност. Сред останалите забележителности на селището са тимгадската библиотека, Тя представлява полукръгла двуетажна сграда с ниши за свитъци, шкафове за книги, както и книжен склад в двора.

От един надпис става ясно, че строителството на библиотеката е струвало 400 000 сестерции и е финансирано от Марк Юлий Квинтан. Предполага се, че в библиотеката са се съхранявали около 25 000 тома.

На юг от града Тимгад има голяма Византийска цитадела, която е строена след изоставянето на селището и западането на Римската империя. през по-късните дни от съществуването на града. Отриването на Тимгад става през 1881 г. В един от ъглите на площада се е запазил надпис "Да ловуваш, да се биеш, да играеш игри и да се смееш. Това е животът." Тимгад е включен в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство през 1982 година.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати