Цанков камък
Цанков камък е хидровъзел – язовир и водноелектрическа централа на река Гашня и река Въча. Намира се в Южна България, до село Михалково.
Той е собственост на Националната електрическа компания. Цанков камък се намира на 688.5 метра надморска височина. Той е построен през 2010 година. Язовирната стена на Цанков камък е с височина от 130.5 метра. Водният обем на Цанков камък е сто и единадесет милиона кубически метра. Цанков Камък е част от каскадата Доспат-Въча.
Това е най-големият язовир, който е строен на територията на България от осемдесетте години насам. Цанков Камък е финансиран от австрийски банков консорциум и от други европейски страни. Язовирното езеро на Цанков Камък достига до град Девин. То е дълго петнадесет километра.
Строителството на Цанков камък е започнало на 29 април 2004 година. Язовирната стена е построена изцяло през 2010 година. През 2004 година строителството на Цанков камък е определено за сделката на годината. Тази сделка е със срок от шестнадесет години.
Хидровъзел Цанков камък е първият пилотен проект по протокола от Киото за съвместно изпълнение. Той е основан на Меморандум за разбирателство между Австрия и България.
Основната цел на изграждането на хидровъзел Цанков камък е устрояване на средния участък на каскадата Въча и пълноценното усвояване на хидроенергичния потенциал на река Въча. Финансирането на хидровъзел Цанков камък е с експортни и търговски кредити на стойност двеста и двадесет милиона евро. Те са осигурени без държавна гаранция.
Към днешна дата на река Въча работят шест водно-електроцентрали. Общата им мощност е четиристотин мегавата. Хидровъзел Цанков камък участва при регулиране на честотата и бърз резерв при отпадане на основната мощност.
По време на строителството на хидровъзел Цанков камък са били разкрити стотици нови работни места. За нуждите на хидровъзела са открити места за специалисти и за работници.
Изграждането на Цанков камък е оказало стимулиращ ефект върху регионалната инфраструктура и върху комуникациите.
Благодарение на изграждането на хидровъзел Цанков камък се намаляват емисиите на парникови газове и най-вече на въглероден диоксид, серни и азортни окиси и прах. Те се отделят от топло- и електроцентрали.
България и Австрия са задължени да намалят емисиите на парникови газове съгласно протокола от Киото. Те трябва да изпълнят това от 2008 до 2012 година. Проектът за изграждане на хидровъзела е дал възможност спестените емисии на въглероден диоксид да бъдат предоставени на Австрия в съответствие с изпълнение на задълженията й по протокола от Киото.
Те се заплащат на България от Австрия по десет долара за тон редуцирани емисии. Според прогнозата редуцираните емисии след изграждането на Цанков камък и след рехабилитацията на четирите други централи, ще е двеста двадесет и осем хиляди тона годишно.