Кратерът Убехебе
Кратерът Убухебе (Ubеhebe) е вулканичен кратер, който се намира във вулканичното поле на кратерите Убехебе в северната част на Долината на Смъртта в Националния парк Долината на Смъртта в Калифорния.
Кратерът се намира в планините Котънуд (Cottonwood). Кратерът е с впечатляващи размери – той е широк един километър и е 237 метра дълбок. Кратерът е бил създаден преди седем хиляди години. Кратерът Убехебе е бил сформиран, когато магмата се е приближила до повърхността и горещ поток от магма е изригнал, като е изхвърлил огромни количества магма и парчета скала. Тази магма е изригнала през отвор в планината Тин (Tin). Този поток от лава е променил изцяло планината Котънуд.
Наименованието Убехебе означава „голяма кошница в скалата” на древния език на индианците Тимбиша (Timbisha). Първоначално името на кратера било известно като Темпинтауоса (Tem-pin-tta- Wo’sah), което означава „кошницата на койота".
В резултат на големи експлозии от пара са се образували големи вулканични кратери. Убехебе е последният и най-голям такъв кратер, който се е образувал при тези вулканични изригвания. Близо до него се намира Литъл Хебе (Little Hebe). При една от експлозиите на Убехебе е изхвърлен поток от пирокластика. Това се случило, след като голям стълб пара бил изхвърлен в небето и се получил облак с формата на поничка, който се състоял от газ и вулканична пепел. След като магмата изригнала, тя се срещнала с водата на повърхността и така се образувал вулкан от тип маар (maar). Западната част на маар вулканите в Долината на Смъртта била оформена първа, а след това последвала и южната.
Здравата основа и стените на кратера Убехебе са оформени през миоцена и са червено-оранжеви на цвят. Тези седименти съдържат варовик, кварцит и вулканични павета, които са с диаметър двадесет сантиметра. Част от седиментите са жълти на цвят, други са яркооранжеви. Разликата в цвета се дължи на разлика в епохата, през която са били отложени различни утайки. Дъното на кратера Убехебе е изцяло покрито с особена бяла тиня, каквато покрива и дъната на някои от околните кратери в Долината на Смъртта.
Туристите могат да вървят по специални пътеки, които са три на брой. Едната от тях води до дъното на кратера, друга минава по ръба му, а третата води до Литъл Хебе. Но трябва да се предвиди специална екипировка, тъй като ветровете по ръба на кратера Убехебе достигат до осемдесет километра в час.
Пътят до дъното на кратера е лесен, но катеренето нагоре може да бъде изтощително. Разходката около ръба е умерено трудна, но изисква концентрация на вниманието и опит в подобни разходки. Тя е дълга миля и половина – това е разстоянието на отиване и връщане. Този маршрут може да ви заведе до някои по-малки кратери.
Когато минавате по този маршрут, стойте на туристическата пътека, тъй като самият ръб на кратера е много ронлив, което го прави изключително нестабилен.
Пепел от експлозиите на вулканите покрива голяма част от околността около кратера Убехебе. Пепелта е видима отдалече, вижда се ако шофирате нагоре по хълма към зоната за паркиране. Пепел се вижда и в сухото корито на древното езеро Роджърс (Rogers), което е в северната част на Долината на Смъртта. По ръба на кратера Убехебе пепелта е толкова много, че е висока сто и петдесет стъпки.
Водните ерозии са създали дълбоки дерета, които се виждат откъм източната страна на кратера. На дъното на кратера Убехебе е имало езера, които са били с много кратък срок на съществуване. От тях са останали различни по нюанс розови и кафяви седименти. Има много клъстери на кратери на запад и на юг от Убехебе, по пътя към Литъл Хебе.