Кратерът Беринджър
Кратерът Беринджър е най-добре запазеният и е най-големият известен метеоритен кратер на Земята. Подобни на него големи кратери по нашата планета могат да се видят в Мексико, Антарктида, Австралия и Сибир, но кратерът Беринджър е фаворит сред тях. Той се намира насред Аризонската пустиня Хийла, образувала се в американския щат Аризона.
Кратерът Беринджър е кръстен в чест на неговия откривател - геологът и минен инженер Даниел Бариндър през 1871 г. Най-вероятно дупката насред пустинята се е образувала преди около 50 хиляди години, през периода на плейстоцена, при падането на желязно-никелов метеорит с диаметър около 50 метра.
Към настоящия момент Беринджър е с диаметър 1264 метра, има дълбочина от 180 метра, а ръбът му е висок 45 метра – размери, които го поставят на първо място сред всички останали подобни кратери.
Кратерът Беринджър е открит през 1871 година. Един значителен период от време хората и учените са считали дупката за угаснал вулкан. Едва през 1903 година пръв геологът и минен инженер Даниел Баринджър изказва хипотезата, че това няма нищо общо с вулканичната дейност, а най-вероятно е кратер, породен от сблъсък с метеорит. Това, което прави Беринджър е елементарно – той просто доказва, че скалите около огромната яма не са с вулканичен произход.
Ученият решава да купи земята около кратера, за да търси доказателства, но така и не намира късове от метеорита. Хипотезата му остава непотвърдена напълно чак до 1960 г. Причината за това се крив във факта, че след удара в земната повърхност скалният блок се е пръснал на безброй малки парченца.
Според учените метеоритът е паднал със скорост 72 000 км/ч, а при удара той е избухнал със сила, която хиляди пъти надвишаваща ядрената бомба над Хирошима. Експлозията е разпръснала около 5-6 млн. тона скална маса и пръст в небето. Остатъците от тежащия 300 000 тона метеорит са открити в радиус от 10 км. И до ден днешен земята е собственост на фамилията Беринджър.
Дъното на кратера Беринджър поразително прилича на лунната повърхност, което е причината през 60-те години на миналия век той да е използван за обучение на американските космонавти. Днес кратерът Беринджър е превърнат в туристическа забележителност, като посетителският център се намира на южния ръб на кратера.
До дъното му се стига по стръмна пътечка. През 1964 година над кратера става самолетна катастрофа, а отломки от нея могат да се видят и днес на същото място, на което са паднали преди близо 50 г.