Самара

Нина 2Нина 2
Новак
748
Самара

Самара (Samara) е руски град с население от над 1 200 000 души. Град Самара е разположен на река Волга, точно където в нея се влива река Самара. Градът е административен център на едноименната област и представлява мощен транспортен, икономически и културен център.

Още от единадесети век на мястото, където днес се намира Самара, е имало селище.

Самара възниква официално през 1586 година като охранителна крепост. Тя се нарича Самарско градче и е построена с цел отбрана от нападатели. Освен това крепостта била разположена на важно стратегическо място и чрез нея можело да се контролира цялата територия на средното течение на река Волга.

В крепостта живеели военни, които охранявали укреплението. Днес на мястото, където навремето се е намирала крепостта Самарско градче, е разположен площадът Хлебная.

Ракета в Самара

В края на седемнадесети век крепостта, около която вече се било разраснало селище, получила статут на град. Този град станал една от военните гранични бази. Самара станал известен и като търговски център.

През осемнадесети век градът става част от Казанската (Kazanskaya) губерния и в него има над двеста жилищни сгради. По това време обаче е превзета от селски въстаници. След няколко години е издигната сградата на Самарския съд и други административни сгради.

В средата на деветнадесети век руският император Николай Първи създава Самарската губерния с център – град Самара. По това време в града живеят над 14 000 души, а в края на века в Самара живеят почти 100 000 души. Самара се превръща в силен земеделски и търговски център, тук се провеждат много панаири.

Самарското пристанище става известно като едно от най-натоварените. С построяването на железницата в края на деветнадесети век Самара се разраства и модернизира. През 1935 година градът е преименуван на Куйбишев. През 1991 година отново си връща старото име.

След Втората световна война Самара се превръща в най-мощния промишлен център на бившия Съветски съюз (Soviet Union). Създават се авиационни и космически предприятия, произвеждат се космически ракети.

Самара, Русия

В началото на двадесет и първи век в Самара много се строи и липсата на стратегия в това отношение предизвиква срив на архитектурния стил на града. Въз основа на това се замразяват редица строителни обекти – в това отношение Самара е на едно от челните места в страната по брой замразени строителни обекти.

В Самара има много храмове на различни вероизповедания. Най-старата църква е била построена през шестнадесети век, но не се е запазила. Една от най-красивите църкви е катедралата, която носи името на Христос Спасител, построена в средата на деветнадесети век.

Тази катедрала е издигната за прослава на император Александър Втори, който по чудо се разминал със смъртта от ръцете на терорист. В града има православни, протестантски, католически и арменски църкви, има синагоги и джамии. В Самара действа женски манастир.

В града има много музеи - над 20. Самарският художествен музей съхранява голяма колекция от платна на самарски художници, както и на много известни руски автори от цялата страна.

Сред интересните музеи е бункерът на Сталин (Stalin), който се намира под 30 метра земя и бетон. Космическият музей на Самара съхранява богата колекция от предмети, свързани със създаването на ракети. Сред интересните музеи са зоологическият Самарски музей, както и Самарският музей на футбола.

В града действа държавен цирк, построен през 1969 година. Туристите не пропускат да посетят зоопарка на Самара, възникнал през 1992 година.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати