Чекпойнт Чарли
В сърцето на Берлин е разположен някогашния граничен пункт, разделял дълги години столицата на две части. Този исторически паметник, който е известен като Чекпойн Чарли (Checkpoint Charlie) или просто Чекпойнт С.
Днес тук е отворил врати и един от най-впечатляващите музеи в страната, в който можете да видите как жителите на едната Германия са искали да преминат през Берлинската стена и да станат граждани на другата Германия. Това емблематично за берлинчани място е една от основните атракции на града, която е посещавана от туристи от цял свят.
Името на някогашния граничен контролно пропускателен пункт, което всъщност в превод на английски е Чекпойнт, няма нищо общо с човек на име Чарли. Той е бил означен с буквата С, а из града за били пръснати и други ГКПП-та, които са били обозначени с А и В. Именно на този пропускателен пункт обаче са се случили някои исторически значими събития, поради което той става популярен, а буквата С е тази с която започва едно от най-известните американски имена Charlie.
През следвоенните години и след разделянето на Германия на Източна и Западна, Берлин е сполетян от същата участ. Чекпойнт Чарли е бил пропускателният пункт на американците, през който се е следяло за преминаването на коли от ГДР и ФРГ и обратно. Според спогодбата между двете новообразували се държави военни части са могли да преминават свободно от едната страна в другата.
По време на Студената война обаче, през есента на 1961 г., източните отказват да допуснат до страната си своите западни колеги, които тогава били американците. Това става повод западните военни да окупират въпросният ГКПП, известен днес като Чекпойнт Чарли и в продължение на 12 часа военните да държат спусъка на оръжията си с треперещи пръсти.
От едната страна били американците, отговарящи за ФРГ, а от другата руснаците, управляващи ГДР. Това бил изключителен момент в историята на Германия, тъй като в рамките на само няколко часа е било възможно избухването на Трета Световна война.
В крайна сметка конфликтът е потушен и никой командващ от двете страни на Берлинската стена не дава нареждане за стрелба. Разположилите се само на 30-тина метра един от друг войници успяват да си отдъхнат, но тази случка със сигурност остава запечатана в главите им.
Правилото за свободно пътуване на западните военни повече не е нарушено, а малко след този инцидент тогавашният президент на Америка прави визита на Берлин и пред Чекпойнт Чарли казва своята реплика "Аз съм берлинчанин! ", която остава една от най-култовите фрази в историята на Германия и САЩ.
Освен да разгледате някогашния ГКПП можете да посетите и музеят, чийто вход е 10 евро. Парите със сигурност си заслужават, защото тук ще научите много за следвоенната история на Германия и нейната разцепена на две столица.
Освен с множество документи, ще можете да разгледате и разнообразни снимки на хора, опитващи се да прескочат високата берлинска стена и да прескочат в западната част на Разединена Германия.
Основател на музея е Райнер Хилдербранд, който още през 1962 г. започва да се занимава със заснемането на успешните и неуспешните опити на хората, желаещи да живеят свободно извън пределите на Берлинската стена.
Днес Чекпойнт Чарли е посещаван от туристи от цял свят, а музеят му винаги е препълнен от хора, желаещи да разберат какво са изпитвали техните събратя и колко голям е бил устремът им към свобода.