Дендермонде

Нина 2Нина 2
Новак
748
Дендермонде

Дендермонде (Dendermonde) е белгийски град с население от над 45 000 души. Градът се намира край река Дендер, на която дължи името си. Наименованието на града означава устието на Дендер. Не е ясно кога точно е основат град Дендермонде, но през единадесети век името му е споменато в писмен документ. Дендермонде е получил статут на град през тринадесети век и по това време около града е издигната дебела и висока крепостна стена.

Влизането в града било много затруднено, тъй като не само че крепостните стени го пазели, а освен това преминаването през реката също можело да бъде спряно с помощта на специални вериги. През четиринадесети век градът се сдобива с правото веднъж в годината да организира голям панаир – това значително допринася за развитието му.

Шестнадесети век остава в историята на града като време на голям упадък след превземането му от испански войски. Градът е бил превземан от французи и защитаван от австрийци. Осемнадесети век е времето на разцвет на град Дендермонде, който процъфтява благодарение на текстилната индустрия и на производството на хартия.

В началото на деветнадесети век в града е открита кралската академия за изящни изкуства, където възниква дендермондската художествена школа. По това време се издигат сградите на библиотеката, на градския архив и на музикалното училище.

Първата световна война разрушава голяма част от града. Днес град Дендермонде е един от най-красивите белгийски градове и привлича много туристи от цял свят с изключителните си красиви сгради и интересни забележителности.

В града може да се види църквата на света Маргарет, която е построена през осемнадесети век, както и позорен стълб, запазен от седемнадесети век, на който са се извършвали наказания на провинили се жители на града.

В Дендермонде се намира бегинажът на свети Алексиус, който е построен през тринадесети век. През шестнадесети век църквата, която е била в границите на бегинажа, е била напълно унищожена, а къщите около нея са били съборени.

Възстановяването на бегинажа започва едва през шестнадесети век. През осемнадесети век, когато градът е под властта на френската държава, бегинажът вече не изпълнява функциите си и е напуснат от жителките му. Днес бегинажът е обявен за паметник на културата и за част от световното наследство на ЮНЕСКО (UNESCO).

За част от световното наследство на ЮНЕСКО е обявена и старинната сграда на кметството, която е украсена с разкошна камбанария. Тя е с 49 камбани с общо тегло около 7 тона.

Църквата на Богородица е построена през дванадесети век, но през четиринадесети век е превърната в много по-голяма сграда с готически елементи. Запазена е старинна осмоъгълна кула, която е направена през четиринадесети век.

Зад мраморния олтар на църквата се намира параклисът на светото тайнство, който е направен в края на седемнадесети век. Най-ценната и старинна вещ в църквата е купелът от тринадесети век. В църквата има фрески на известни фламандски художници.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати