Гробниците на кралете Буганда при Касуби
Във вътрешността на Източна Африка се намира една изключително интересна държава, разполагаща не само със зашеметяваща природа, но и с множество архитектурни забележителности. Населението ѝ обхваща повече от 40 различни етнически групи, което обяснява нейния разнолик облик. Сред най-разпространените народи е буганда, които някога са създали кралство, наречено Буганда. Става въпрос за Уганда, в която преди колонизацията са съществували няколко кралства.
През 18 в. най-влиятелно, голямо и могъщо става кралство Буганда, за което сидетелстват няколко гробници. Те са разположени на хълмиста територия, обхващаща площ от около 30 хектара в област Кампала. Заради значимостта си са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство като обект, носещ името Гробниците на кралете Буганда при Касуби (Tombs of Buganda Kings at Kasubi).
Около 1800 г.северно от езерото Виктория започва да се сформира княжество Буганда, което постепенно се разраства във всички посоки. Придобива силно влияние и забогатява, най-вече чрез износа на слонова кост, който довежда до стопанско благополучие. Селскостопанските земи са се обработвали по традиционните методи от по-нисшестоящите хора в княжеството и са носели реколта, достатъчна за изхранването на населението.
В центъра на хълмистия терен бил изграден дворец, в който живеел кралят и можел отвисоко да следи подчинените си. Той е построен през 1882 г., но само след три години тогавашния крал на Буганда умира и е погребан в замъка си, който се превръща в кралска гробница.
При направени археологически проучвания в двореца Музибу Азала Мпанга са намерени четири кралски гробници, изградени само от естествени материали. Обектът е включен в списъка на ЮНЕСКО не толкова заради архитектурата си, колкото заради нематериалната си значимост. Високо ценени са вярванията и духовността на народа буганда, както и националната им самобитност. И четирите гробници са уникален пример за човешките творчески способности, подтикнати от силната духовна вяра.
Гробниците в Касуби, окръг Кемпала, притежават изключителната красота, която може да се срещне само в африканската архитектура. Изградени са от дървен материал, тръстика, плет, слама и замазка и са впечатляващи по замисъла си.
Сламените им покриви са били поддържани от представители на клана по специален начин и техника, предавани от поколение на поколение. По своята същност те прекрасно отразяват културното наследство на народ, успял да превърне своето кралство в най-могъщото в Уганда в продължение на 150 г.
Дворецът е построен по времето на Мутеса Първи, който само три години по-късно е погребан там, което се превръща в традиция, спазвана и от следващите поколения. На хълма Касуби са открити останките на още трима краля, наследници на Мутеса Първи.
За съжаление през март 2010 г. избухва пожар, за който и днес не е ясно дали е бил целенасочен или не. При него изгаря почти целия обект и днес се предвиждат различни проекти, чрез които ценните постройки да бъдат възстановени, макар и вече да не са автентични.