Лалибела (Lalibeba)
Каменните църкви в Лалибела (Lalibeba) са една от задължителните дестинации, ако сте решили да опознаете етиопското културно наследство. Разположени в северната част на днешната етиопска провинция Уоло тези скални манастири са определяни като едно от чудесата на християнския свят.
Построени през 12 -13-и в. на 2630 м надморска височина Лалибела и до днес е голям религиозен център и прочуто място за поклонничество. Първоначално месните са ги наричали Роха. По-късно преименували святата обител на най-великия цар от династията Загуе – Лалибела, който бил християнин. Именно на него се преписва построяването на църките.
Легендите още разказват, че владетелят получил видение как пътешества до Ерусалим, в резултат на което решил да построи своя Света гора в далечните планини на родината си. Десет черкви били издялани покрай реката, която кръстил Йордан и която до днес носи това име. Разказват, че след смъртта на Лалибела през 1212 г. неговата вдовица построила единадесетата черква.
Всичките тези 11 църкви са построени в монолитната червеникава скала само за едно столетие. Според легендите от Ерусалим и Александрия били поканени изкусни каменоделци, които заедно с местни работници започнали да дълбаят в скалите. Счита се, че работата е вървяла отгоре надолу, защото покривите на постройките са на равнището на терена.
Най-голям сред манастирите е Бет Медхане Алем (Храм на Христа Спасителя), дълъг 33, 7, широк 23, 7 и висок 11, 6 м. В това пусто и усамотено място обаче най-посещаваната жърква е Бет Мариам (Храм на Дева Мария). Прозорците на това творение са въвформата на гръцки и римски кръстове и свастики. Отличава се с множество релефи, а централната вътрешна колона е обвита в плат. Според дръго предание на Лалибела му се явил самият Христос и докоснал тази колона. По нея се появили надписи за минали и бъдещи събития. Скоро владетелят наредил да обшият с плат колоната с надписа, защото не всеки простосмъртен бил готов да види написаното.
В миналото до Лалибела се е стигало само пеша или с мулета, но днес проходът е възможен само с джип. През всички тези векове църквите са се запазили до днес благодарение на грижите на свещенниците, които съхраняват вътре безценни християнски реликви.