Замъкът Мерсбург, Германия (Meersburg Castle)
В югозападната част на Германия, в провинция Баден Вюртенберг (Baden-Württemberg), край градчето Мерсбург, се намира едноименната средновековна крепост. Замъкът Мерсбург /Meersburg Castle/ се извисява величествено на северния бряг на голямото езеро Констанс (Constance) или по-известно като Бодензее (Bodensee). Границите на този воден басейн се разливат в три държави - Германия, Австрия и Швейцария.
Градът дворецът Мерсбург лежат на северния бряг на немската част на Бодензее, между Фридрихсхафен и Юберлинген (Uberlingen). В града има две старинни крепости – средновековната, известна като Стария замък или замъка Мерсбург и Новият бароков дворец, който датира от 16 в.
Замъкът Мерсбург се счита за най-стария средновековен, изцяло запазен дворец на територията на цяла Германия. Старата крепост датира от 628 г., когато Дагоберт I, крал на франките, построил на това място военна кула от гранит с изглед към езерото Констанс. С течение на годините и вековете към тази пъровначална конструция на Мерсбург са прибавяни подобрения, нови пристройки и удобства. Главните кули на замъка са издигнати около 1509 г.
Пез средновековните През 1334 г., когато крепостта е под обсада от император Людовик Баварски, епископ Николай I имал таен подземен проход изкопан от замъка към езерото. На общо 400 миньори била възложена задачата да завършат тунела на 14-ата седмица от обсадата, което да позволи до Мерсбург тайно да се доставят провизии. Благодарение на тайния проход замъкът устоял доста дълго време. След време входът на тунела е използван като тъмница. Известен като "дупката на страх", в нея били пъхани затворници, обречени на глад и смърт.
Днес отвъд стените на замъка Мерсбург може да се насладите на своеобразна раходка назад във времето на Средновековието, което е запазено по уникален начин в 28-те напълно обзаведени стаи. Със своите ниски тавани, гранитни подове и автентично обзавеждане те претворяват напълно ежедневието през средновековната епоха. Особено впечатляваща е богатата експозиция на бойни принадлежности – доспехи, оръжия, брони и т.н., която е една от най-добрите в цяла Германия.
През 1837 година замъкът Мерсбург става собственост на Йозеф Фрайхер фон Ласберг (Joseph Freiherr von Laßberg). По негово време крепостта е била използвана като лобно място на много худижници и хора на изкуството. Собственикът на замъка притежавал частна библиотека с богата колекция от средновековни ръкописи, включително и един на легендарната творба „Песен за Нибелунгите”, който датирал от началото на 13 век .
Мерсбург бил любимо място и на немската поетеса Анете фон Дросте-Хюлшоф (Annette von Droste-Hülshoff), която била сестра на фон Ласберг и която починала в двореца през 1848 г.