Мемориалът на Линкълн

Нина 2Нина 2
Новак
748
Статуята на Линкълн в мемориалът на Линкълн

Мемориалът на Линкълн (Lincoln Memorial) е символ на американския идеал за свобода, търпимост и милосърдие. Мемориалът на Ейбръхъм Линкълн не е просто паметник, посветен на шестнадесетия американски президент.

Този паметник, който е започнат през 1914 година и завършен чак след седем години – през 1922 година, се е превърнал в символ на гражданските права на САЩ.

Мемориалът на Линкълн е храм, посветен на човека, спасил американската нация. Той е човекът, който е нарекъл американската нация „последната надежда на цялата Земя”.

ът на Линкълн, Вашингтон

Президентът Ейбръхъм Линкълн е бил начело на САЩ по време на Гражданската война (1861 – 1865 година). Мемориалът символизира вярата на Линкълн в това, че всички хора трябва да са свободни.

Сградата символизира Съюза на щатите. Периметърът му съдържа тридесет и шест колони – точният брой на щатите, които са били обединени към момента на смъртта на Линкълн.

Имената на четиридесет и осемте щата – бройката, която била актуална през 1922 година, моментът на завършване на строителството на мемориала на Линкълн, красят външната стена на сградата. Табелката с имената на последните щати, които са се присъединили, а именно Аляска и Хавай, е добавена към входа на мемориала.

Гражданската война приключила през април 1865 година и шест дни по-късно Ейбръхъм Линкълн бил прострелян смъртоносно във Форд Тиътър (Ford's Theatre).

Мемориалът на Линкълн

Две години след убийството на президента Линкълн Конгресът основал асоциация за монумент на Линкълн. Нейната цел била построяването на мемориал в чест на убития президент.

През 1901 година било избрано мястото за монумента, а през 1911 президентът Уилям Хауърд Тафт (William Howard Taft) подписал документ, който осигурявал два милиона долара за мемориала.

Дизайнът е на нюйоркския архитект Хенри Бейкън (Henry Bacon), който използвал за основа конструкцията на гръцки храм с дорийски колони, направени от мрамор.

Вътре, в сградата на мемориала е позиционирана статуята на Ейбръхъм Линкълн. Президентът е изобразен седнал, с лице към мемориала на Вашингтон (Washington Monument).

Статуята на шестнадесетия американски президент е изключително тежка – цели сто седемдесет и пет тона. Височината на статуята е пет метра и осемдесет сантиметра.

Статуята на Линкълн

Статуята на Ейбръхъм Линкълн е дело на Дениъл Честър Френч (Daniel Chester French) и първоначално е трябвало да бъде много по-малка. Но след това творецът осъзнал, че тя ще изглежда твърде дребна в сравнение със сградата и я направил по-висока.

Тя е разположена от западната страна на националния МОЛ (National Mall). Мемориалът често е използван за организирани протести и политически изказвания. Най-известният е Маршът на Вашингтон (the March of Washington) през 1963 годината, когато Мартин Лутър Кинг (Martin Luther King) произнася прочутата си реч „Имам мечта” („I have a dream”).

В същото помещение, в което е разположена статуята на Линкълн, има две огромни каменни плочи. Върху едната плоча е гравиран текстът на обръщението на президента Линкълн, който ознаменува края на войната между Севера и Юга.

Върху втората плоча е гравирана прочутата му Гетисбъргска реч. Тези текстове са символ на принципите на свободата, братството, единството и справедливостта.

Гетисбъргската реч е една от най-известните в историята на Съединените Американски Щати. Тя е била произнесена от Ейбръхъм Линкълн на 19 ноември 1863 година по време на откриването на националното войнишко гробище в Гетисбърг. Над плочата има ангел, който освобождава роб.

Прочутата Гетисбъргска реч започва по следния начин: „Преди осемдесет години бащите ни са създали на този континент нова нация, основана в духа на свободата и вярна на принципите, че всички хора са създадени равни...”

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.7
52
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати