Стената на плача в Йерусалим
Стената на плача (Wailing Wall) е едно от най-тайнствените и атрактивни места в Йерусалим. Намира се в старата част на израелския град.
Мястото е една от светините в юдаизма. Стената на плача всъщност представлява останките от подпорна стена, която преди хилядолетия е изграждала прочутия Храмов хълм.
Стената датира още от 19 век преди новата ера. Построена е по времето на Ирод Велики. В началото на новото летоброене обаче римляните разрушават голяма част от свещения юдейски град. Стената на плача е единствената запазена структура от съоръжението.
Стената някога е била неразделна част от най-впечатляващото съоръжение в Йерусалим - т.нар. Втори храм, построен от цар Соломон. Неговите останки могат да се видят и до днес в подземните тунели на града.
През Средновековието останките от великия храм получават названието Стената на плача, защото често евреите отивали там, за да тъжат за гибелта на храма.
Друго поверие разказва, че Стената на плача е наречена по този начин, тъй като по камъните й блестят капки роса, приличащи на чисти сълзи.
Днес йерусалимската стена е едно от най-почитаните места в Израел и топ забележителност на юдейския град.
Стената на плача, известна още с наименованието си Западната стена, е дълга 48 метра. Височината й достига 18 метра.
Интерсното е, че Стената на плача има два входа. Единият за жени, другият за мъже, както повелява религията на евреите.
Обичайно вярващи и туристи пъхват листчета със своите тайни желания в пролуките на многовековната стена или просто изпращат своята молитва и благословия. Някои посетители дори споделят, че при докосване стената вибрира и излъчва необяснима енергия.
Важно е да се знае, че жените, които не са загърнали главата си с шал или кърпа, не се допускат до стената. Мъжете също трябва да поставят специфичните шапчици, наречени кепа. За реда и спазването на свещените правила се грижат специални религиозни наблюдатели.
Около стената се намират много чешми, където преди молитва евреите измиват ръцете си.
Площада на стената на плача се нарича Котел маарви ("Kotel Ma'aravi"). Около него има изобилие от хотели, заведения и места за отдих.
Културният и религиозен паметник ежедневно се посещава от хиляди. Поради тази причина властите в Йерусалим започват да се притесняват за устойчивостта на зидарията, с оглед на многовековното й съществуване. С цел укрепване и по-голяма сигурност, израелското правителство предприема мерки за съхраняването на юдейската светиня като постепенно уплътнява каменната постройка.
Друга интересна подробност е, че два пъти в годината главният равин на Йерусалим почиства Стената на плача от хилядите листчета, на които вярващи от цял свят пишат най-съкровените си желания. Многобройните листчета се изгарят, за да може да се запази неприкосновеността на желанията.
Съществува и друга интересна практика, съобразена със съвременния начин на живот. Наскоро водещи световни медии писаха, че вече е възможно изпращането на желания чрез факс или мейл, които достигат до Стената на плача благодарение на духовно лице.
Свещената местност в Йерусалим е дом на вярващи от различни религии. Там се преплитат пътищата на юдаизма и исляма.
Прочутият Храмов хълм събира на едно място светините на две религии. В непосредствена близост до Стената на плача се намира третото най-почитано място в исляма - камъкът, от който Мохамед се е възнесъл на небето. Там са построени и две религиозни средища - монументът Куполът на скалата (Dome of the Rock) и джамията Ал-Акса (Al-Aksa Mosque).
За света на исляма тези постройки са не по-малко значими от Мека и Медина.