Джамджиев ръб
Джамджиев ръб се намира в планината Пирин. Той е скален ръб, по който запалените катерачи се изкачват до връх Вихрен, който се извисява на 2914 метра височина. Той е втори по височина в България след връх Мусала в планина Рила и трети на Балканския полуостров.
Връх Вихрен се намира в северната част на планината Пирин, между връх Хвойнати и връх Кутело. Когато се гледа от град Банско, връх Вихрен изглежда като пресечена пирамида, а ако се гледа от юг, прилича на четиристенна пирамида.
Връх Вихрен е изграден от мрамори, които обаче не задържат вода, затова наоколо не може да се види река, нито езеро.
В района на връх Вихрен живеят много диви кози, гризачи и свиват гнездата си различни видове птици. Най-известното планинско цвете – еделвайсът – расте по скалния ръб, известен като Джамджиев ръб.
Запалените карачи изкачват връх Вихрен по Джамджиев ръб, като слизат след това през премката Кабата. Когато има луна, Джамджиев ръб искри като озарен от приказна неземна светлина. Наблизо се намира хижа Бъндерица. Край нея могат да се видят диви кози.
Изкачването на връх Вихрен изисква добра туристическа подготовка, защото местността не е подходяща за хора, които не са свикнали с трудностите на планината. Един от най-неподходящите маршрути за изкачване на върха през зимата е от хижа Бъндерица. Тук са се свличали лавини и заради това много туристи избягват да изкачват върха от това място.
Много хора обаче не се страхуват от опасността от лавини, затова смело поемат по маршрут, избран от тях.
Според планинарите обаче лятната пътека от хижа Вихрен също не е подходяща през зимата, тъй като отново има опасност от лавини.
Джамджиев ръб е мястото, откъдето туристите предпочитат да се качват до върха дори през зимата. Джамджиев ръб започва от дърветата над хижа Бъндерица. Пътят до върха обаче изисква голяма концентрация през зимата, тъй като всяко едно подхлъзване може да доведе до неприятен инцидент.
Най-трудната част на Джамджиев ръб е при мястото, където има паметна плоча. За всеки случай там е закачено метално въже, за да могат желаещите да се подсигурят с негова помощ.
Планинарите съветват при изкачването да се използва осигуровка, защото пътят може да бъде наистина опасен не само заради опасността от лавини, но и заради опасността от подхлъзване на по-неопитните алпинисти.