Кулата на Мешчиите

Новак
122
Кулата на Мешчиите във Враца

Центърът на град Враца е дом на старинна постройка, превърнала се в един от символите на града - Кулата на Мешчиите. Забележителността е по-известна с името Часовниковата кула.

Смята се, че старинното съоръжение е построено през XVI век. Подобно на друга местна забележителност - Куртпашова кула, Кулата на Мешчиите е строена така, че да има отбранителни функции.

Кулата на Мешчиите във Враца

В края на XIX век зданието е преустроено в часовникова кула. Днес върху петвековната сграда се извисява модерен циферблат.

Кулата на Мешчиите е изградена на три нива. Подземието е служило за склад. Сградата е била дом на заможни българи, приели турската вяра, но запазили влиянието и имотите си. Тази прослойка била наричана аяни. Те постепенно придобили много властови функции, участвали в управлението на града, определяли размера на данъците.

Неслучайно правомощията и позициите на аяните не са се одобрявали от останалата част от българското население. Ето защо не липсвали чести бунтове и нападения срещу мястото, обитавано от аяните.

Това е и причината да се предприемат по-специфични методи при изграждането на Кулата на Мешчиите. Освен като жилищен дом, постройката била издигната така, че пази обитателите си от неприязънта на "раята".

Подобно на Куртпашова кула, Кулата на Мешчиите също имала редица съоръжения, повишаващи сигурността на сградата.

Многовековна постройка е висока малко над 13 метра. Формата й е правилна каменна призма. Материалите, от които е изградена, са ломени камъни и хоросан. Етажите са свързани чрез еднораменна стълба. Типично за материалното благополучие на обитателите си, на всеки етаж от кулата има иззидана камина.

Третият етаж на сградата има типично отбранително характер. Изградени са нисши, от които отвори при нужда се е изливала гореща течност върху нападателите на кулата. От там не рядко се е стреляло. Последното ниво е било покрито с купол, изработен от дялани камъни върху четири сводести арки.

Стените на кулата са с дебелина около 1.80 метра. А входът към зданието се намира на 2 метра от земята. Влизало се е само посредством спускането на подвижна стълба.

Още по-атрактивна Кулата на Мешчиите е след залез слънце. Историческата забележителност всяка вечер сияе, благодарение на наскоро поставеното арт осветление.

Все пак въпреки многото сходства с Куртпашовата, Кулата на Мешчиите заема три пъти по-голяма площ и е два пъти по-висока.

Враца е може би единственият град в България, в който има две запазени средновековни кули.

За съжаление достъпът до вътрешността на Кулата на Мешчиите все още не е разрешен.

Кулата на Мешчиите или Часовниковата кула се намира в близост до красивата сграда на Общината на града.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
52
42
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати